آقای صالح! سالن فرماندهی جنگ و صلح در واشنگتن است

[ad_1]

آقای صالح!  سالن فرماندهی جنگ و صلح در واشنگتن است

امراله صالح؛ معاون اول رئیس جمهور می گوید گفتگوهای ایالات متحده با طالبان به خودی خود اشتباه نبوده است. اما دولت ترامپ با دادن “امتیازات گسترده” به این گروه اشتباه کرد.

وی به بی بی سی گفت که مأموریت ایالات متحده در افغانستان که از دو دهه پیش آغاز شده بود هنوز پایان نیافته است و عقب نشینی نیروهای آمریکایی خطر خشونت بیشتر است.

آقای صالح گفت: “هیئت آمریكایی به ما مراجعه كردند و سوگند یاد كردند كه اگر شما این 5000 زندانی طالبان را آزاد كنید ، هیچ گونه خشونت رخ نخواهد داد. ما به آنها گفتیم كه اطلاعات خلاف این را به ما نشان می دهد و اگر این افراد آزاد شوند ، خشونت رخ خواهد داد.” “این اتفاق دوباره می افتد. اینطور بود. چرا وقتی چنین چیزی دریافت نکردیم چنین امتیازی دادیم؟”

صالح گفت: “شما می خواهید با تروریسم مذاکره کنید ، این انتخاب شماست ، اما ما به شما می گوییم گول نخورید.”

وی افزود که دولت افغانستان به راحتی مذاکره کنندگان آمریکایی با طالبان مذاکره را نمی پذیرد.

انتقاد آقای صالح از رویکرد ترامپ در ارائه امتیازات گسترده به طالبان هنگامی صورت گرفت که ترامپ تنها در مدت پنج روز کاخ سفید را ترک کرد و جای خود را به جو بایدن داد. این نشان می دهد که دولت افغانستان با وجود نارضایتی عمیق از استراتژی دولت آمریكا برای صلح با طالبان ، هنوز استقلال و اراده ابراز این نارضایتی را نداشته و حالا كه ترامپ ترك می كند ، مورد انتقاد قرار گرفته است. . در همین حال ، بایدن اذعان کرده است که به حرکت خود نزدیک به طالبان ادامه خواهد داد. اما آقای صالح و خانواده اش نمی توانند در مورد موضع رئیس جمهور منتخب ایالات متحده در این زمینه اختلاف نظر داشته باشند.

به این ترتیب ، دولتی که حتی قادر به ابراز مواضع انتقادی خود در برابر ایالات متحده نیست ، می تواند از نشانه های صلح خود با طالبان منحرف شود؟

یک مثال مشخص ، آزادی 5000 زندانی طالبان بود. این بخش مهمی از توافقنامه ایالات متحده و طالبان بود که در آن ، مانند سایر مفاد این توافق نامه ، دولت کابل نقشی نداشت. اما علیرغم مواضع اولیه مخالفت ، اشرف غنی سرانجام مجبور شد لویه جرگه مأمور را برای توجیه تصمیم خود برای تسلیم در برابر اراده آمریکا و آزادی هزاران زندانی طالبان ، از جمله صدها قاچاقچی ، آدمکش و تروریست ، تشکیل دهد. و سرکرده هسته های تروریستی در این گروه.

این مسخره است که آقای صالح می گوید هیئت آمریکایی قسم خورده است که با آزادی این افراد هیچ خشونتی رخ نخواهد داد. برای اولین بار از زمانی که “سوگند” به عنوان یک ضمانت قابل اعتماد در روابط استراتژیک بین دو کشور مستقل شناخته شد؟ از سوی دیگر ، آمریکایی ها چه قسم خوردند که آنقدر معتبر بود که رهبران افغانستان متقاعد شدند ، اعتماد کردند و تقاضای آنها را برای آزادی زندانیان طالبان به صراحت پذیرفتند؟

آقای صالح گفت: “ما به آنها گفتیم كه اطلاعات ما خلاف این را نشان می دهد و اگر این افراد آزاد شوند ، خشونت دوباره تشدید می شود.” – این اتفاق می افتد. نکته این است که ، وقتی می دانستید ایالات متحده در اعطای امتیازات عظیم به طالبان اشتباه کرده است ، و می دانید که با آزادی زندانیان این خشونت افزایش خواهد یافت ، پس چرا از ایالات متحده خواستید که عواقب خونین این انتقال را توضیح دهد؟ و نیروهای امنیتی افغانستان برای پرداخت؟

جالب اینجاست که خود آقای صالح در همان قسمت مصاحبه خود با بی بی سی پرسیده است “چرا وقتی چنین چیزی تخفیف نگرفتیم چنین تخفیفی دادیم؟” مردم نیز این س fromال را از دولت آقای غنی دارند و امراله صالح باید به آن پاسخ دهد و آن را تکرار نکند!

صالح به آمریکایی ها گفت: “شما می خواهید با تروریسم مذاکره کنید ، این انتخاب شماست ، اما ما به شما می گوییم گول نخورید.”
بهتر است به معاون رئیس جمهور اطلاع دهید که آمریکایی ها با تروریسم مذاکره کرده اند و مذاکرات به پایان رسیده است. اکنون شما کسانی هستید که ، به قول شما ، “فریب” داده اید و در حال مذاکره درباره تروریسم هستید.

امرولا صالح سرانجام تأکید کرد که دولت افغانستان ، مانند مذاکره کنندگان ایالات متحده ، طالبان را تسهیل نمی کند.
در این رابطه ، آمریکایی ها حرف آخر را خواهند زد و این آنها هستند که مذاکرات آسان و دشوار را تعیین می کنند. بنابراین ، مانند قطر ، هر دو طرف اکنون باید منتظر راه حل باشند. زیرا نه طالبان و نه دولت افغانستان استقلال ندارند. همه چیز از واشنگتن روشن است و اتاق فرماندهی و کنترل صلح و جنگ در واشنگتن است ، نه در کابل یا دوحه.

عبدالمتین فرهمند – جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *