اعضای دائم شورای امنیت با تشکیل دولت جامع در افغانستان موافقت کردند

[ad_1]

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با فشار بر طالبان برای تشکیل دولت جامع در افغانستان موافقت کردند.

به گزارش جمهور نیوز ؛ وزرای خارجه ایالات متحده ، روسیه ، چین ، فرانسه و بریتانیا چهارشنبه (31 سپتامبر) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان بحث و تبادل نظر کردند.

ایالات متحده گفته است تا زمان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل هیچ تصمیمی درباره طالبان گرفته نخواهد شد.

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد توافق کردند که همه قدرتها بر طالبان برای ایجاد یک دولت فراگیرتر پس از تصرف نظامی افغانستان ، فشار خواهند آورد.

چین و روسیه پیروزی ماه گذشته طالبان را شکست آمریکا توصیف کردند و با شورشیان همکاری کردند ، اما هنوز هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پس از نشست سالانه مجمع عمومی به خبرنگاران گفت: “همه قدرت های شورای امنیت خواهان یک افغانستان صلح آمیز و باثبات هستند که در آن کمک های بشردوستانه بدون مشکل و بدون تبعیض توزیع شود.”

وی افزود: آنها به دنبال افغانستان هستند که حقوق زنان و دختران در آن رعایت شود ، افغانستان که پناهگاهی برای تروریسم نیست و دارای دولتی فراگیر با نمایندگان از همه اقشار است.

وزیر امور خارجه آمریکا آنتونی بلینکن و وزرای خارجه انگلیس ، فرانسه و روسیه به صورت حضوری ملاقات کردند و همتای چینی آنها از طریق ویدئو کنفرانس به آنها ملحق شد.

یک نماینده ایالات متحده این ملاقات را که وزیر خارجه انگلیس آن را آغاز کرد ، “سازنده” و “بسیار نزدیک” توصیف کرد. از جمله این امید که طالبان به حقوق زنان و دختران احترام بگذارند. این مقام گفت: “من فکر نمی کنم هیچ کس ، از جمله چینی ها ، از ترکیب این دولت موقت طالبان راضی باشد.”

ژانگ جون ، سفیر چین در سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه تاکید کرد که این پنج قدرت خواهان یک دولت فراگیر در افغانستان هستند.

وی افزود: “در همه زمینه ها توافق وجود دارد.”

چین پیشتر از ایالات متحده به دلیل مسدود کردن میلیاردها دلار از دارایی های افغانستان انتقاد کرده بود. اما پکن همچنین می خواهد همسایه افغانستان پایگاه گروه های تندرو خارجی نباشد.

افغانستان همچنین موضوع مذاکرات اقتصادی مجازی گروه 20 بوده است که شامل چندین کشور دیگر از جمله قطر ، قطب دیپلماتیک طالبان است.

هایکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان در سخنرانی خود در گروه 20 ، نگرانی خود را در مورد دولت موقت طالبان ، که شامل اعضای غیر طالبان و زنان نمی شود ، و اینکه تعدادی از وزرای آنها در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفته اند ، اعلام کرد. سابق.

ماس گفت: “اعلام دولت فراگیر یک اشتباه تاکتیکی از سوی طالبان بود زیرا برخورد با آنها را برای ما مشکل می کند.”

وزیر خارجه آلمان گفت که شنیدن این موضوع برای همه ما مهم است. ما همچنین باید در مورد پارامترها و معیارهای اصلی سیاست برای مشارکت آینده با آنها صحبت کنیم. “

طالبان خواستار سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده اند ، اما ایالات متحده که در کمیته اعتباربخشی است ، گفته است که هیچ تصمیمی قبل از پایان اجلاس در اوایل هفته آینده گرفته نخواهد شد.

خبرگزاری جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *