انسداد جاده ها در روستاهای بند امیر به دلیل برف؛ بودجه ای برای از سرگیری جاده های روستایی در نظر گرفته نشده است

[ad_1]

انسداد جاده ها در روستاهای بند امیر به دلیل برف؛  بودجه ای برای از سرگیری جاده های روستایی در نظر گرفته نشده است

باشندگان ولسوالی بندامیر (اولین پارک ملی افغانستان) در ولسوالی یاکولانگ در استان بامیان می گویند که جاده های آنها به مرکز این ولایت در برف سنگین مسدود شده است. اما مقامات می گویند بودجه ای برای بازگشایی ندارند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ باشندگان 14 قریه در منطقه بندامیر می گویند که جاده های بین روستاها و همچنین مسیرهای حمل و نقل آنها به مرکز یاکاولانگ و مرکز بامیان به دلیل بارش شدید برف به مدت یک هفته مسدود شده است.

این ساکنان می گویند بازگشایی این جاده ها فراتر از توان آنها است و ساکنان منطقه با چالش های بالقوه روبرو هستند.

به گفته آنها ، اگر نهادهای مسئول دولتی به از سرگیری این مسیرها توجه نکنند ، مردم محلی نمی توانند بیماران خود را برای معالجه انتقال دهند یا هزینه های زندگی خود را از مرکز بامیان تأمین کنند.

ولی؛ مقامات محلی می گویند هیچ برنامه و بودجه ای برای مقابله با این چالش ندارند.

آژانس جمهور در این زمینه با وزارت فواید عامه تماس گرفت.

خلیل الرحمن امید ، سخنگوی وزارت فواید عامه ، گفت که تمیز کردن جاده ها و جاده های عمومی و ملی در برخی مناطق به وزارت فواید عامه تعلق دارد. اما راه های روستایی متعلق به وزارت بازسازی و توسعه روستایی است.

آقای امید گفت که تمام جاده های عمومی و ملی در ولایت بامیان به روی ترافیک باز است و هیچ راه مسدود شده وجود ندارد.

مقامات وزارت بازسازی و توسعه روستایی می گویند که این وزارت برنامه مشخصی برای باز نگه داشتن راه های روستایی داشته است. اما امسال این برنامه به دلیل کمبود بودجه به حالت تعلیق درآمد.

فروید آژوند سخنگوی وزارت توسعه روستایی به جمهور گفت: “امسال ، به دلیل کمبود بودجه ، برنامه پشتیبانی روستایی ما به حالت تعلیق درآمد و ما هیچ پروژه ای نداریم.”

با این حال ، باشندگان ولسوالی بند امیر در بامیان هشدار می دهند که در صورت عدم توجه دولت مرکزی به گشودن راه ها در روستاها ، بعلت بارش شدید برف و هوای بسیار سرد بعید است فاجعه انسانی در روستاها رخ دهد.

محمد رکیب فیاض – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *