ایالات متحده انصارالله را از لیست گروه های تروریستی خارج کرد

[ad_1]

ایالات متحده انصارالله را از لیست گروه های تروریستی خارج کرد

واشنگتن پست به نقل از واشنگتن پست گزارش داد ، دولت جو بایدن روز جمعه به كنگره آمریكا اطلاع داد كه قصد دارد هوتوهای یمن را به دلیل وخامت اوضاع بشردوستانه در یمن از لیست سازمان ها حذف كند.

این تصمیم یک روز پس از اعلام رئیس جمهور آمریکا مبنی بر پایان دادن به حمایت 5 ساله ایالات متحده از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ یمن گرفته شده است. جنگی که میلیون ها یمنی را در معرض خطر گرسنگی قرار داده است.

یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه ای گفت که آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه صریحاً اعلام کرد که تحقیقات در مورد اعلامیه انصارالله (شبه نظامیان هوتو) باید تسریع شود ، زیرا این امر عواقبی را برای مردم یمن که با بدترین نوع بشردوستانه روبرو هستند ، به دنبال خواهد داشت. فاجعه سازمان

در این بیانیه آمده است: “پس از تحقیقات عمیق ، می توانیم تأیید كنیم كه وزیر امور خارجه قصد دارد انصارالله را از لیست سازمان های تروریستی خارجی كه در گروه تروریستی بین المللی طبقه بندی شده اند ، خارج كند.”

این مقام وزارت خارجه تأکید کرد که موضوع به طور رسمی به کنگره اطلاع داده شده و جزئیات بیشتر طی روزهای آینده ارائه خواهد شد.

وزارت امور خارجه گفت این تصمیم هیچ ارتباطی با موضع دولت ایالات متحده در قبال شبه نظامیان حوثی و محکومیت آنها ، از جمله حمله به غیرنظامیان و آدم ربایی شهروندان آمریکایی ندارد.

در این بیانیه بار دیگر تعهد آمریکا در دفاع و حمایت از عربستان سعودی در دفاع از تمامیت ارضی این کشور در برابر حملات جنگنده های حسینیه تأکید شده است.

وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو 19 روز قبل از پایان دولت دونالد ترامپ به لیست گروه های تروریستی افزود.

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش و گروه های امدادی بین المللی در مورد عواقب این اقدام هشدار دادند و گفتند که یمن اکنون در خطر قریب الوقوع بدترین قحطی جهان طی چند دهه گذشته است.

سه مقام ارشد سازمان ملل نیز از دولت آمریكا خواسته اند كه تصمیم خود را برای افزودن حوتهای یمن به لیست گروه های تروریستی لغو كند.

سازمان ملل یمن را بدترین فاجعه انسانی در جهان می داند و تخمین می زند که حداقل 80 درصد از 24 میلیون نفر این کشور به کمک بشردوستانه نیاز دارند.

به دنبال پیشروی شبه نظامیان هوتو و تصرف صنعا ، پایتخت یمن ، ائتلافی نظامی به رهبری عربستان برای محافظت از دولت عبد المنصور هادی رئیس جمهور یمن درگیر جنگ داخلی است.

برآوردهای نهادی بین المللی نشان می دهد که جنگ یمن بیش از 112000 کشته برجای گذاشته است.

خبرگزاری جمهوری خواه – روابط بین الملل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *