ترور مدیر مسئول رادیو صدا گورا. نی: دولت باید اقدامات لازم را برای اطمینان از زندگی روزنامه نگاران انجام دهد

[ad_1]

ترور مدیر مسئول رادیو صدا گورا.  نی: دولت باید اقدامات لازم را برای اطمینان از زندگی روزنامه نگاران انجام دهد

وی با استناد به ترور مدیر رادیو صداوسیما نی ، دفتری که از رسانه های آزاد در افغانستان حمایت می کند ، می گوید که دولت افغانستان باید اقدامات مناسب و پیشگیرانه را برای اطمینان از امنیت روزنامه نگاران انجام دهد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ بسم الله عادل ایماق ، مدیر رادیو صدا غور ، جمعه شب (12 جدی) توسط افراد ناشناس در شهر فیروزکوه به ضرب گلوله کشته شد.

نی گفت که ترور آقای ایماق یک بار دیگر ثابت کرد که دشمنان مردم افغانستان نخبگان جامعه رسانه ای کشور را هدف قرار می دهند و دولت افغانستان در حال نظارت و عدم اطمینان از امنیت شهروندان خود است.

در این بیانیه آمده است كه آقای ایماق اخیراً در صفحه فیس بوك خود به احتمال حمله به زندگی خود اشاره كرده و از اینكه كسی این حملات را جدی نگرفته و حتی برخی از آنها را بخاطر شهرت و توطئه شخصی فراخوانده است ، ابراز شكایت كرد. . من کردم.

این بیانیه می افزاید: “نی ، یکی از طرفداران رسانه های آزاد در افغانستان ، اخیراً نامه ای از آقای ایماک دریافت کرده است که در آن توسط مهاجمان ناشناس با نارنجک دستی و یک حمله مسلحانه ناموفق دیگر توسط افراد مسلح مورد حمله قرار گرفته است. “در نامه های رسمی ، نی از آژانس های امنیتی مربوطه خواسته بود تا پرونده ها را پیگیری و امنیت آقای ایماق را تأمین كنند. اکنون آژانس های مربوطه ، از جمله وزارت داخله ، باید پاسخ دهند.”

وی گفت: “بار دیگر ، ما از جامعه جهانی می خواهیم تا در مورد حضور نیروهای خود در افغانستان برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تهدیدآمیز و همچنین تحقیق در مورد تهدیدهای امنیتی روزنامه نگاران ، کاری انجام دهند.”

نی تأکید کرد که ما بار دیگر از دولت افغانستان می خواهیم اقدامات مناسب و پیشگیرانه را برای اطمینان از ایمنی زندگی روزنامه نگاران انجام ندهد و جامعه رسانه ای کشور آسیب ببیند.

در همین حال ، رئیس جمهور محمد اشرف غنی حمله تروریستی را به شدت محکوم کرد و گفت که طالبان و سایر گروه های تروریستی نمی توانند با انجام چنین حملاتی صدای روزنامه نگاران و رسانه ها را ساکت کنند و دولت از آزادی بیان حمایت و گسترش خواهد داد.

رئیس جمهور دستورالعمل های جدی به نهادهای مربوطه محافظت از رسانه ها و فعالان سیاسی ، اجتماعی و مدنی که هدف حملات تروریستی قرار گرفته اند ، داد.

گفتنی است که با ترور آقای ایماک ، تعداد قتل های هدفمند روزنامه نگاران که در دو ماه گذشته هدف قرار گرفته اند ، به هفت مورد رسیده است.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *