تظاهرات و درگیری در بهسود میدان وردک ؛ سرور دانش: یک هیئت واجد شرایط به منطقه اعزام می شود

[ad_1]

تظاهرات و درگیری در بهسود میدان وردک ؛  سرور دانش: یک هیئت واجد شرایط به منطقه اعزام می شود

سرور دانش ، معاون دوم رئیس جمهور کشور ، در واکنش به تظاهرات و درگیری ها در منطقه بهسود استان میدان وردک گفت که به زودی هیاتی با مقامات به منطقه اعزام می شوند تا پرونده را به طور کامل و دقیق بررسی کنند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ آقای دانش جمعه شب (10 دلو) در بیانیه ای گفت امروز گروهی از مردم در منطقه اول بهسود در استان میدان وردک متاسفانه به خشونت تبدیل شده اند ، در نتیجه آن تعدادی از هموطنان کشته و زخمی شده

وی گفت: “از نخستین ساعات پس از حادثه ، موضوع را از نزدیک با مقامات مربوطه در شورای امنیت ملی و وزارت کشور و مقامات استانی پیگیری کردم و از نزدیک با بزرگان مردم در منطقه کابل در ارتباط بودم.” در بیانیه ای گفت. به مقامات محلی دستور داده شده است که بلافاصله از مجروحان مراقبت کنند. کشتن ، زخمی شدن و ایجاد خشونت توسط کسی و به هر دلیلی به هیچ وجه قابل قبول نیست. “

وی گفت: “ضمن ابراز تاسف عمیق خود از این واقعه غم انگیز ، من به مردم منطقه اطمینان می دهم كه هیئت دولت از موضوع مطلع هستند و به زودی هیأت ذی صلاح برای انجام تحقیقات دقیق و دقیق به منطقه اعزام می شوند.” .

معاون دوم رئیس جمهور گفت: “من از همه مردم عزیز می خواهم که برای جلوگیری از خشونت و تنش بیشتر خویشتنداری کنند و اجازه ندهند دشمنان اصلی دولت و مردم از چنین فضایی به نفع خود در شرایط حساس کشور. “” همه ما وظیفه داریم همه مسائل را از طریق گفتگو و روشهای صلح آمیز حل و فصل كنیم. “

در همین حال ، طارق آرین ، سخنگوی وزارت امور داخله ، در یک خبرنامه گفت که “نیروهای امنیتی برای استقرار فرماندهان پلیس در بخش های اول و دوم بهسود و تقویت ایست های بازرسی پلیس چندین روز در منطقه بوده اند”.

وی گفت: “اما افراد مسلح مرتبط با فرمانده علی پور مانع حضور و فعالیت نیروهای امنیتی و پلیس در منطقه شدند و امروز تعدادی از این افراد به سمت پلیس و مردم تیراندازی كردند.”

به گفته سخنگوی وزارت کشور ، در نتیجه درگیری بین این افراد و نیروهای امنیتی “علاوه بر تعدادی از نیروهای امنیتی و 5 نفر از افراد محلی” 9 قاتل علیپور کشته و 7 نفر دیگر زخمی شدند “.

به گفته آقای آرین ، این افراد “ساختمان ولسوالی بهسود را به نام اعتراضات محاصره کردند و تعدادی از مردم محلی در جریان اعتراضات مورد سوused استفاده قرار گرفتند. پلیس 68 فرد مسلح را در ارتباط با حمله مسلحانه دستگیر کرد”.

اما مهدی راسک ، نماینده ولایت میدان وردک در مجلس نمایندگان افغانستان ، در صفحه فیس بوک خود نوشت که دولت “به سمت غیرنظامیان در بهسود تیراندازی می کرد”.

وی نوشت: “نیروهای امنیتی به فرماندهی فرمانده پلیس میدان وردك به سمت معترضان ، بزرگان و چهره های فرهنگی تیراندازی كردند و تعدادی از مجروحان را در خیابان رها كردند و بزرگان در كنار مسجد و داخل هتل به گروگان گرفته شدند. .

محمد کریم ، خلیلی ، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان ، که خود از منطقه بهسود است ، در توییتر خود نوشت که نیروهای دولتی “علیه تجمع غیرنظامی و مسالمت آمیز مردم بهسود ، با هدف قرار دادن آنها ، از خشونت استفاده کردند”.

آقای هلیلی نوشت: “فرمانده پولیس ولایت میدان وردک ، با تعداد زیادی از نیروهای مسلح ، روزها در منطقه بوده و هدفش معرفی مردم به فرماندهان پلیس از ولسوالی های بهسود است. اگرچه این آماده بود ، اما” حضور نیروهای دولتی با هدفی نامعلوم در منطقه ادامه دارد. “

حاجی محمد موهاگ ، مشاور رئیس جمهور گفت: امشب به من اطلاع دادند كه در درگیری نیروهای دولتی با مردم محلی در بهسود ، كه باعث تأسف و تأثر فراوان شد ، تعدادی از مردم بهسود زخمی شدند.

آقای موهاگ گفت که با توجه به شرایط حاد موجود در کشور و گفتگوهای بینافغانی ، این حادثه به نفع دولت و ملت نبود. برای بیمارستانهای مرکز انتقال و ایجاد آرامش خاطر برای مردم آنجا.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *