تقابل دولت و مجلس برای جمهوری و دولت موقت ؛ نمایندگان به اظهارات رحمانی پاسخ دادند

[ad_1]

تقابل دولت و مجلس برای جمهوری و دولت موقت ؛  نمایندگان به اظهارات رحمانی پاسخ دادند

نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات روز گذشته رئیس مجلس نمایندگان گفتند كه آقای رحمانی با مسئولیت غیرقانونی از طرح تشكیل دولت موقت از سمت رئیس مجلس حمایت كرده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ تعدادی از نمایندگان مجلس در جلسه امروز پارلمان در روز دوشنبه (4 فوریه) گفتند که آقای رحمانی در جلسه تحلیف پارلمان از موقعیت خود به عنوان رئیس مجلس سوused استفاده کرده و خواستار توضیحات شد.

مریم سماع ، نماینده مجلس ، در این باره اظهار داشت كه كنفرانسی كه دیروز برگزار شد و در آن شما از دولت موقت ، آقای رحمانی حمایت كردید ، به ما و افرادی كه شما هستند چنین تصمیماتی را بر خلاف اصول و منافع ملی آدرس مجلس؟ شما از کدام گروه یا کشور دستور می گیرید که در موقعیت های حساس و سو استفاده از موقعیت خود در برابر منافع ملی؟

خانم سماع یادآوری می کند که مردم تجربه تلخ و زشتی از دولت موقت و چگونگی از هم پاشیدگی سیستم پس از دولت موقت داشتند. بنابراین ، نظام کنونی در نتیجه فداکاری کودکان در این کره خاکی حاصل شده است و حفظ آن احترام به خون شهدا است.

وی بر رحمانی تأکید کرد؛ “آیا ارزش این عظمت را نمی فهمید؟ اگر چنین است ، با احترام و افتخار از این موقعیت مهم استعفا دهید تا کشور را به بحران نیاندازد. فریب ایران و پاکستان را نخورید و به جای کار برای یک خارجی یا دشمن ، برای سیستم.

ریحانه آزاد یکی دیگر از نمایندگان مجلس گفت: “دیروز رئیس مجلس شما غیرمسئولانه دولت موقت را از خانه ملت برکنار کرد. شما به عنوان رئیس مجلس باید مسئولیت پذیرانه صحبت کنید و خواستار شفافیت در این زمینه باشید. هیئت به دلیل قصد داشت او را به اتاق بفرستیم. تنظیم شده بود ، اما وقتی سخنان شما را دیروز شنیدیم ، ما شوکه شدیم زیرا مردم افغانستان خواهان جمهوری هستند و هیچ کس حق ندارد علیه خواست مردم صحبت کند. “

خانم آزاد افزود که این سیستم از یک نفر نیست ، اما جای تأسف دارد که دیروز این صدا توسط آقای رحمانی ، که موقعیتی برای نمایندگی مردم دارد ، بلند شد.

با این حال رئیس مجلس نمایندگان به دو نماینده مجلس گفت که اظهارات روز گذشته سو mis تعبیر شده و از طرف سرویس امنیت و شورای امنیت به این دو زن نماینده مجلس دستور داده شده است که با آن مخالفت کنند.

رحمانی در بیانیه ای گفت: “من گفتم ما برنامه ای داریم كه از سیستم و شورای ملی پشتیبانی می كند و ما از آن استقبال می كنیم ، اما ما نگفتیم كه ما از دولت موقت حمایت می كنیم.” “ما آن را مطرح نکردیم و شما نیز صدای شورای امنیت را بلند نکردید.”

وی بدون اینکه بگوید این طرح از کجا آمده است ، وی افزود که او همچنین نگران این طرح است.

به گفته وی ، هیئت پارلمانی برای ایجاد یک برنامه صلح جامع و بحث در مورد لزوم تسریع در گفتگوهای صلح با کشورهای شرکت کننده تشکیل شد.

از سوی دیگر ، شماری دیگر از قانونگذاران ، کسانی که در راس دولت فعلی و همچنین طالبان هستند ، را رد کردند.

عارف رحمانی ، نماینده مجلس ، گفت: “اگر آنها مسئله جمهوری خواهی ، چنین جمهوری را که در دستگاه های اجرایی فعلی است ، مطرح کنند ، ما چنین جمهوری را قبول نداریم.” آنها خونریزی داشتند. جمهوری یعنی مردم ؛ از جمهوری یک باشگاه درست کنید و به مردم ضربه بزنید. “

به گفته وی ، مردم افغانستان خواهان جمهوری هستند كه عناصر آن مستقل بوده و به تصمیمات دیگری احترام بگذارند.

عبدالرئوف آنامی ، یکی دیگر از اعضای پارلمان ، گفت: “جمهوری با لباس مبدل تحقق نخواهد یافت. اگر شما برای همیشه به جمهوری بیایید و اگر برای لنگش به امارات بیایید ، جمهوری خود دارای اختیاراتی است که در قانون اساسی ثبت شده است. “

به گفته وی ، ابتدا می بینید که به کدام جمهوری احترام گذاشته می شود. جمهوری که یک مشاور شورای امنیت در طی سه هفته 7 بار از طریق VIP سفر می کند ، چه کاری انجام می دهد؟ جمهوری که در آن مشاور زن شورای امنیت 18000 دلار به عنوان مشاور خارجی درآمد دارد. اما اکرامیه خانم شهید وقتی به او داده می شود بدون اینکه تسلیم فحشا شود به او پرداخت نمی شود.

ضیا -الدین آریا نژاد همچنین گفت: “بگذارید همه خط قرمز مردم افغانستان ، جمهوری ذکر شده در قانون اساسی را بشنوند ، نه ثروتمندان ، دستگاه های بی بی گل ، فضلی و محب. بگذارید همه این را بدانند. ” ما یک تروریست می خواهیم. “

دولت اخیراً گفته است كه کسانی كه از برنامه دولت موقت حمایت می كنند به دلیل فشارهای عمومی از حمایت خود از دولت موقت منصرف شده اند.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *