تلاش مجلس نمایندگان برای متوازن سازی معاشات کارمندان دولتی

[ad_1]

مجلس نمایندگان در تلاش است تا حقوق کارمندان دولت را متعادل کند

برخی نمایندگان مجلس در تلاشند حقوق کارمندان سطح پایین و حقوق کارمندان عالی رتبه را متعادل کنند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه امروز (3 چهارشنبه) پارلمان تأکید کردند که حقوق کارمندان سطح پایین بسیار کم است ، اما حقوق کارمندان عالی رتبه بسیار بالا است و این دو باید متعادل باشند.

“اگر ما در سال های گذشته نماینده مردم بودیم ، امروز در کشور اینگونه نبود. حقوق معلمان ، افسران ، مزدوران و سربازان به مدت ده سال از یک افغان تغییر نکرده و اجاره بها افزایش یافته است.”

آقای بشردوست افزود که یک مزدور حداقل 4700 افغان و یک سرباز بین 10 تا 12 هزار نفر را پذیرفته است. اما این حقوق هرگز با حقوق مقامات عالی رتبه دولتی قابل مقایسه نیست.

به گفته وی ، این اختلاف بین حقوق مقامات رده پایین و عالی رتبه هرگز با قانون اساسی و عدالت اجتماعی سازگار نیست. “ما هرگز نماینده این گروهها در سالهای گذشته نبوده ایم ، اما حقوق خود را از 50،000 به 250،000 افغان و حقوق خود را به 3 Lakh افغان افزایش داده ایم. بنابراین ما از AS ، وكیل و سناتور ، وزیر و رئیس جمهور هستیم.” ما نماینده این افسر نبودیم. و معلولین و شهید بازمانده ».

وی پیشنهادی کتبی برای افزایش حقوق مقامات رده پایین و بازماندگان شهدا و معلولان و کاهش حقوق کارمندان و کارمندان عالی رتبه دولتی که انتظار می رود حقوق کلی را متعادل کنند ، به شورای اداری مجلس ارائه کرد.

سید احمد سیلاب ، یکی دیگر از اعضای پارلمان ، گفت که حقوق افسران 6 تا 10 هزار افغان و حقوق افسران پلیس که از مال ، جان و ناموس مردم افغانستان محافظت می کنند بین 10 تا 12 هزار افغان است. اما حقوق وزرا ، قانون گذاران ، والیان و سایر مقامات پرداخت شده توسط NTA بیش از 300،000 افغان است.

به گفته وی ، حقوق بالا باید کاهش یابد و در عوض به حقوق افسران ، معلمان و سربازان افزایش یابد.

برخی دیگر از نمایندگان مجلس نیز از این طرح حمایت کرده و تأکید کردند که کمیته مالی و بودجه مجلس در حال کار بر روی 1400 بودجه ملی است و باید به این موضوع رسیدگی کند.

میرحمان رحمانی ، رئیس مجلس نمایندگان نیز گفت که باید طرحی توسط اعضای پارلمان تهیه شود و حقوق همه مقامات متعادل شود و وی به کمیته مربوطه دستور داد تا به این موضوع رسیدگی کند.

شایان ذکر است که چنین پیشنهادهایی در سالهای اخیر توسط برخی نمایندگان ارائه شده است. اما تاکنون هیچ کاری برای متعادل سازی حقوق کارمندان دولت انجام نشده است.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *