تهدید اینترنتی ، سبک جدیدی از تهدید علیه روزنامه نگاران از غور

[ad_1]

تهدید اینترنتی ، سبک جدیدی از تهدید علیه روزنامه نگاران از غور

روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی در استان گور با ابراز نگرانی از وجود تهدیدات و قتل های هدفمند در افغانستان ، گفتند که آنها توسط گروه های ناشناس از آدرس های مجازی ناشناخته تهدید شده اند.

اطلاعات ارسال شده توسط چندین فعال جامعه مدنی استانی به خبرگزاری جمهور می گوید که برخی از کاربران فیس بوک که بیشتر خود را مجاهدین معرفی می کنند ، تهدید به کشتن آنها کرده اند.

آنها می گویند با شروع مذاکرات بین افغانی ، به ویژه در ماه گذشته ، این روند تشدید شده است.

در متن ارسال شده برای یکی از فعالان غور آمده است: “اگر خدا بخواهد مانند ابوجل به جهنم فرستاده خواهی شد.” این پیام وجود یک تهدید بزرگ برای روزنامه نگاران را تأیید می کند ، اگرچه فرستنده پیام ناشناخته است.

فعالان غور خاطرنشان كردند كه اخيراً ، حتي برخي از كاربران ناشناخته اينترنت نيز فهرست بلندبالايي از نام فعالان مدني و رسانه اي در اين استان را منتشر كردند و آنها را به فعاليت هاي اجتماعي تهديد كردند.

همایون نظری ، رئیس کمیته حفاظت و حمایت از روزنامه نگاران در غرب افغانستان گفت: “تهدید به خبرنگاران از طریق وب سایت های جعلی فعالیت های رسانه ای آنها را محدود می کند.”

وی بر این باور است که اگرچه روزنامه نگاران نسبتاً خوب از رسانه های اجتماعی اطلاع دارند ، اما تهدیدهای نشانی های مشخص هنوز آنها را برای کار و اطلاعات دقیق گیج می کند.

نظری افزود که دولت باید با مجازات عاملان قتل های هدفمند روزنامه نگاران ، دامنه این تهدیدها را افزایش داده و فضای رعب و وحشت در کشور را از بین ببرد.

مقامات امنیتی غور همچنین به امنیت فعالان این ولایت اطمینان دارند.

نیکا محمد نیکزاد ، رئیس امنیت فرماندهی پلیس غور گفت: “ما مسئولیت اطمینان از امنیت روزنامه نگاران را بر عهده داریم و آنها خود باید ما را از تهدید شدید خود مطلع کنند.”

وی گفت: چنین همکاری بین دو کشور می تواند آژانس های امنیتی باز را در شناسایی مجرمان و تأمین امنیت روزنامه نگاران حفظ کند.

در همین حال ، مقامات امنیتی غور اخیراً از وجود تهدیدهای علیه فعالان غور خبر داده اند.

جمعه گذشته اما ، بیسملا عادل ایماک ، مدیر رادیو صدای گور ، در یک حمله مسلحانه توسط افراد ناشناس در نزدیکی شهر فیروزک کشته شد.

جامعه رسانه ای غور در اعتراض به قتل بسم الله عادل ایماق ، به مدت سه روز پخش خود را متوقف کرد.

امروز صبح ، امرولا صالح ، معاون اول رئیس جمهور ، در جلسه شش و نیم خود گفت که لیست طولانی اسامی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است و ادعا می کند طالبان قصد ترور دارند.

وی گفت تلاش ها برای ریشه کن کردن این جنگ روانی در حال انجام است.

صالح افزود که قابلیت اطمینان این لیست مشخص نیست ، اما جای تعجب ندارد و می تواند نگران کننده باشد.

آژانس جمهوری – استان گور

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *