توافق یک ساله بین غنی و عبدالله؛ چه کاری انجام نشده است؟

[ad_1]

توافق یک ساله بین غنی و عبدالله؛  چه کاری انجام نشده است؟

سخنگوی شورای عالی آشتی ملی در سالگرد یک سالگی توافق سیاسی بین محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله گفت برخی نکات مهم در این توافق نامه هنوز عملی نشده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور ، این توافق نامه پس از اختلافات در انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 در 27 مه سال 1399 بین دو کشور امضا شد.

فریدون هوزون ، سخنگوی شورای عالی آشتی به صدای آمریکا گفت که تأسیس شورای عالی آشتی به ریاست عبدالله عبدالله و معرفی اعضای کابینه به روش 50-50 انجام شد.

اما آقای هوزون افزود: “تاکنون ، شورای دولت رهبری ، انتصابات در استانها ، سنا ، سفارتخانه ها ، مأموریت ها ، این مسائل هنوز باقی مانده و مردم ما نمایندگی ندارند.”

وی این توافق نامه را سند مهمی برای جلوگیری از بحران در افغانستان خواند و گفت که در صورت اجرای کامل آن ، وضعیت کنونی افغانستان بهتر می شود.

از طرف دیگر ، بر اساس این قرارداد ، درجه مارشال به عبدالرشید دوستم تفویض شد.

آماده سازی برای انتخابات شورای ولایتی و ولسوالی ها ، برگزاری انتخابات شهرداری ها ، تعیین کمیسیون برای تهیه و اصلاح قانون اساسی برای تغییر ساختار حکمرانی و انجام اصلاحات انتخاباتی ، به ویژه استفاده از سیستم بیومتریک ، از دیگر قسمت های توافق نامه سیاسی بین عبدالله عبدالله است. .

آقای هوزون گفت هنوز اصلاحات انتخاباتی صورت نگرفته است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان (IEC) در 19 دسامبر سال 2020 اعلام کرد که خود را برای چهار انتخابات – انتخابات پارلمانی غزنی ، شوراهای ولایتی ، شهرداری ها و شوراهای ولسوالی ها – آماده می کند.

امرولا صالح ، معاون اول رئیس جمهور افغانستان گفت که یکی از چهار انتخابات تابستان امسال برگزار می شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان (کمیسیون مستقل انتخابات) نیز می گوید که سیاست جدید اصلاح انتخابات تدوین شده است که هزینه های انتخابات را به نصف کاهش می دهد.

این سیاست شامل تدوین چارچوب قانونی برای انتخابات ، بازنگری در حساب ها ، روش کار و دستورالعمل های انتخابات ، استفاده از فن آوری های شفافیت انتخابات ، اصلاحات ساختاری ، برنامه ریزی و زیرساخت ها برای کاهش هزینه های انتخابات است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در تاریخ 8 مارس 2020 اعلام کرد که پیش نویس اصلاحیه قانون انتخابات را به وزارت دادگستری ارسال کرده است که شامل تغییرات اساسی است.

ریاست جمهوری افغانستان هنوز به ادعاهایی مبنی بر عدم اجرای کامل توافقنامه سیاسی بین رئیس جمهور و دکتر عبدالله پاسخ نداده است.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *