خدمات تدارکات عمومی ملی: ده ها شرکت از روش مناقصه خارج شده اند

[ad_1]

خدمات تدارکات عمومی ملی: ده ها شرکت از روش مناقصه خارج شده اند

آژانس تدارکات عمومی ملی می گوید ده ها شرکت تقلب خصوصی از جمله لیست سیاه خریدهای عمومی را در لیست سیاه قرار داده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ الهام عمر هوتاکی ، رئیس سرویس ملی تدارکات عمومی ، روز شنبه (18 فوریه) از برنامه گزارش دولت به ملت گفت که شرکت ها از دو تا پنج سال از مناقصه منع شده اند.

آقای هوتکی گفت: “45 شركت و پیمانكاری كه در سال 1399 هجری قمری قانون را نقض كرده اند و این وزارتخانه ها در روند محرومیت از طرف وزارتخانه ها معرفی شده اند ، در لیست محرومیت ها قرار دارند و به دلیل شدت و تحقیر تخلفات از دو تا پنج سالها مشارکت در فرآیندهای “وسایل محروم هستند”.

وی افزود: “همچنین ، 286 میلیون افغان برای مصادره ضمانت شرکت های فقیر به درآمد دولت منتقل شده اند.”

رئیس اداره تدارکات عمومی ملی گفت که در سال مالی 1399 ، 10181 میلیون بودجه انکشافی و 407014018 بودجه عادی افغانستان به این ریاست اختصاص یافته است که 81٪ بودجه انکشافی و 99٪ بودجه عادی آن هزینه شده است.

آقای هوتاکی گفت: “این سال مالی در طول سال مالی 1399 خورشیدی 812 پروژه برای تهیه تدارکات عمومی نهادهای دولتی ، از جمله پروژه ها و عناصر خرید عمومی در بخش زیرساخت ها و منابع طبیعی ، بخش امنیت و حاکمیت خوب ، بخش اقتصادی ، کشاورزی و توسعه روستایی و بخش آموزش ، بهداشت و ایمنی “بررسی های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت ، از این تعداد 758 پروژه و مورد پیشنهادی جایزه ، 44 مورد اصلاح و 10 پروژه دیگر رد شدند.”

به گفته وی ، در سال مالی 1399 ، 849 تسهیلات تدارکات عمومی برای پروژه ها از مرحله ادغام نیاز تا مرحله قرارداد فراهم شده است که شامل 832 پروژه به ارزش حدود 58.2 میلیارد افغانی است.

آقای هوتاکی گفت که در سال مالی 1399 ، 17 پروژه بین دولت و دولت با سازمانهای بین المللی توافق شد و 11 پروژه نیز به موجب قرارداد با اتحادیه به روش دولت اهدا شد.

وی افزود که در سال 1399 ، 315 پروژه م institutionsسسات تدارکات عمومی توسط سرویس تدارکات عمومی ملی افتتاح شد و برای 262 پروژه دیگر اسناد استاندارد تدارکات عمومی تهیه شد.

وی گفت: سیستم مناقصه الکترونیکی برای حراج های الکترونیکی در اواسط سال مالی 1399 افتتاح شد و فاز آزمایشی آن در سه بخش اجرا شد. وزارت بازسازی و توسعه روستایی ، دفتر آب و افغانستان و شرکت برشنا تأسیس شده اند.

آقای هوتاکی در حمایت از تولیدات محلی گفت: “قبلاً استفاده از محصولات محلی در خدمات دولتی اجباری نبود ، اما سپس استفاده از محصولات محلی در خدمات دولتی اجباری می شود.”

رئیس اداره تدارکات عمومی ملی در بخش پشتیبانی از تولیدات داخلی گفت که شرکت هایی که استفاده از محصولات محلی را پیشنهاد می دهند ترجیح داده می شوند ، حتی اگر پیشنهاد آنها 25٪ بیشتر از سایر شرکت ها باشد.

یکی از انتقادات جدی ، طولانی بودن روند خرید است ، اما رئیس سرویس ملی تدارکات عمومی دلیل اصلی طولانی بودن این روند را کمبود دانش و کارمندان تدارکات عمومی می داند.

محمد رکیب فیاض – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *