دکتر عبدالله با نماینده ویژه ایران دیدار کرد. برای افغانستان مسئله نظامی وجود ندارد

[ad_1]

دکتر عبدالله با نماینده ویژه ایران دیدار کرد.  برای افغانستان مسئله نظامی وجود ندارد

دکتر عبدالله عبدالله ، رئیس شورای عالی آشتی ملی با محمد ابراهیم طاهریان ، نماینده ویژه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ سرویس مطبوعاتی شورای عالی آشتی ملی در بیانیه مطبوعاتی گفت که این جلسه امروز (سه شنبه ، 14 آوریل) برگزار شد.

آقای طاهریان که در یک سری سفرها برای مشورت با شورای عالی آشتی ملی و دولت افغانستان در کابل به سر می برد ، اطلاعات دقیق درباره سفر هیئت طالبان به جمهوری اسلامی ایران را در اختیار رئیس شورای عالی آشتی ملی قرار داد. مسائل مربوط به زمان مراجعه

آقای طاهریان توضیح داد که جمهوری اسلامی به طالبان گفته است که هیچ راه حل نظامی برای مسئله افغانستان وجود ندارد و مشکل این کشور باید از طریق مذاکره و تشکیل یک دولت فراگیر برای مردم افغانستان حل شود.

دکتر عبدالله همچنین از موضع اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد گفتگوها و گفتگوهای صلح در افغانستان تشکر کرد و بر اجماع منطقه ای و بین المللی به ویژه نقش جمهوری اسلامی ایران در تأمین صلح تأکید کرد.

دو طرف همچنین درباره اوضاع سیاسی این کشور ، گفتگوهای دوحه و نقش جمهوری اسلامی ایران در تأمین صلح در افغانستان گفتگو کردند.

اخیراً یک هیئت طالبان به رهبری ملا عبدالغنی معاون سیاسی این گروه به ایران سفر کرده و با مقامات دولت ایران دیدار کرده است.

محمد نعیم ، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر ، در توئیتر خود نوشت که یک هیئت طالبان این هفته با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده و در مورد مسائل مربوط به دو کشور گفتگو کرده است.

وی گفت: “وضعیت افغانستان ، گفتگوهای بینافغانی ، اجرای کامل توافق نامه دوحه و ضرورت صلح و امنیت در افغانستان و منطقه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.”

در همین حال ، رسانه های ایرانی گزارش دادند که در این دیدار ، دو کشور در مورد مسائل روز منطقه ، اوضاع داخلی افغانستان و چگونگی بهبود روند صلح در این کشور گفتگو کردند.

به گزارش رسانه ایران ، آقای ظریف در این جلسه با اشاره به اقدامات ایالات متحده در افغانستان تأكید كرد كه ایالات متحده واسطه و اقتدار خوبی نیست.

آقای ظریف گفت: “ما در حضور همه اقوام و مذاهب از یک دولت اسلامی فراگیر حمایت می کنیم و معتقدیم که این یک ضرورت برای افغانستان است.”

وی گفت: “مردم افغانستان مال شما هستند و نباید آنها را هدف قرار داد.”

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به قانون اساسی و سیستم افغانستان گفت: ما نمی توانیم شرایط را در خلا در نظر بگیریم و این شرایط را می توان دستاورد دولت آینده با مشارکت دانست.

گفتنی است که همراه با حضور هیئت سیاسی طالبان در تهران در مسکو ، هیئت مستقل دیگری از طالبان به سرپرستی شیر محمد عباس استانکزی نیز حضور دارد.

در همین حال ، تیم مذاکره کننده قطر دولت افغانستان می گوید که طالبان برای گرفتن نظرات خارجی برای تصمیم گیری بر اساس روند صلح ، میز مذاکره را ترک می کنند.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *