دیوان عالی کشور: پرونده پنج وزیر متهم در دست بررسی است

[ad_1]

دیوان عالی کشور: پرونده پنج وزیر متهم در دست بررسی است

دیوان عالی کشور می گوید از ابتدای تشکیل دادگاه ویژه وزیران ، پرونده هشت وزیر متهم به دادگاه رسیده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ جاوید رشیدی ، مدیر اداری دادگستری ، امروز (سه شنبه) در برنامه مسئولیت دولت در برابر برنامه ملت در کابل گفت که دو پرونده از هشت پرونده مختومه شده است.

آقای رشیدی گفت: “از آغاز محاکمه ویژه وزیران ، 8 پرونده رسیدگی شده است که 2 مورد با صدور حکم خاتمه یافته و یک پرونده نیز با اعلام حضور وی در دادگاه به اطلاع متهم رسیده است. “این فصل به صورت غیرحضوری برگزار می شود.”

وی افزود: در یک مورد 3 بازداشت ، در پرونده دیگر 2 بازداشت و در دو مورد دیگر دستور بازداشت صادر شده است. صاحبان پرونده ها هنوز در دادگاه ویژه وزارت حاضر نشده اند. در غیر اینصورت در این موارد اقدامات قانونی انجام خواهد شد. “

آقای رشیدی گفت که پرونده وزیر دیگر بدون دلیل رد شده است: “این وزرا وزیران سابق هستند و ما هیچگونه حمایت قانونی از نام بردن از این متهمان نداریم.”

رئیس دادگاه عالی دیوان عالی کشور گفت: “سال گذشته ، مالی در مجموع 103،031 پرونده را مورد رسیدگی قرار داد که از این تعداد 55،899 پرونده در مرحله مقدماتی ، 24124 مورد تجدیدنظر و 11904 مورد در دادگاه تجدیدنظر بود.” “نهایی شده است. و 11،014 پرونده هم اکنون در دست بررسی است. “

وی افزود: از میان این پرونده ها ، پرونده های بررسی شده شامل 4 هزار و 213 مورد قتل ، 5 هزار و 172 فقره سرقت ، هزار و 489 مورد جرم اخلاقی ، هزار و 52 فقره پرونده فساد ، هزار و 15 مورد قاچاق انسان و 5417 پرونده بوده است. «خشونت علیه زنان و كودكان 6 هزار و 450 مورد است. قاچاق مواد مخدر. “

آقای رشیدی افزود: “در سه دادگاه ، 12،833 پرونده رسیدگی شده است ، 25،984 پرونده در سطح دادگاه های تجدیدنظر ، 64،214 پرونده در سطح دادگاه های بدوی در مرکز و ولایات است.”

به گفته راشیدی ، در سال گذشته مالی ، چهار قاضی در دادگاه قضایی از اتهامات کلاهبرداری و رشوه گیری معلق شدند و پرونده های آنها به مراجع ذی صلاح ارسال شد.

وی افزود: “هفت قاضی محكوم شده اند ، یك قاضی بازنشسته و یك قاضی دیگر جریمه نقدی شده است.”

محمد رکیب فیاض – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *