رئیس جمهور: دفتر اداره فرآورده های دارویی و انستیتوی ملی بهداشت عمومی مستقل می شوند / شرکت های وارد کننده دارو باید قیمت داروها را تعیین کنند

[ad_1]

رئیس جمهور: دفتر اداره فرآورده های دارویی و انستیتوی ملی بهداشت عمومی مستقل می شوند / شرکت های وارد کننده دارو باید قیمت داروها را تعیین کنند

رئیس جمهور محمد اشرف غنی می گوید که شرکت های وارد کننده دارو باید استانداردها و قیمت دارو را تعیین کنند ، مسئولیت کیفیت دارو را بر عهده بگیرند و به همکاری خود برای سرمایه گذاری در تولید دارو در کشور ادامه دهند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ سرویس مطبوعاتی کاخ ریاست جمهوری گفت که آقای غنی دوشنبه شب (پانزدهم جدی) با مقامات صحت عامه در مورد برنامه مبارزه با ویروس کرونا و اصلاحات در بخشهای مختلف وزارت صحبت کرده است.

در این نشست که در کاخ گلخانه ها در ارگ برگزار شد ، دکتر بشیر نرمال ، معاون سیاست و برنامه وزارت بهداشت عمومی ، ابتدا طرح مبارزه با ویروس کرونا و همچنین تولید اکسیژن ، آگاهی عمومی را ارائه داد. ، بهبود کیفیت خدمات بهداشتی ، تنظیم دارو و بررسی تشکیل وزارت بهداشت عمومی اطلاعات ارائه شده است.

وی با اشاره به سناریوی پیش بینی شده ویروس کرونا گفت: “ما از اوج شیوع ویروس کرونا عبور کرده ایم و طی دو هفته آینده کاهش می یابد.”

رئیس جمهور غنی پس از شنیدن سخنرانی گفت که مردم باید از موج دوم ویروس کرونا و نوع جدید این ویروس و همچنین نصب دستگاه های تولید اکسیژن مطلع شوند.

آقای غنی افزود که باید طی دو سال آینده بررسی جامع نیازهای تجهیزات و تجهیزات پزشکی ما انجام شود. همچنین ، دپارتمان امور دارویی و انستیتوی ملی صحت عامه افغانستان باید مستقل باشند و امور بیمارستانها باید در دو شیفت تنظیم شود تا خدمات صحی بهتر ارائه شود و ما در نظر داریم بیمارستان های استاندارد را در کشور ایجاد کنیم.

محمد اشرف غنی گفت که صلاحیت ها و مسئولیت ها باید برای ارائه خدمات مشخص و به بهترین ترتیب باشد و ضمن بررسی ارائه خدمات توسط سازمان های غیردولتی ، از منابع و امکانات موجود بهتر استفاده شود. .

آقای غنی همچنین گفت که باید مکانیسم ها و معیارهای مشخصی در بخش استخدام ، به ویژه در استخدام مشاوران وجود داشته باشد.

عبدالقادر قادر ، سرپرست معاونت مالی و اداری وزارت صحت عامه ، سپس در مورد NTA و ادغام پروژه ها در وزارت صحت عامه صحبت کرد.

بعداً ، وحید مجروح ، معاون وزیر بهداشت ، اطلاعاتی را در مورد اصلاحات بخش شفاخانه و ادغام فلج اطفال و EPA در وزارت صحت عامه و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت آن ارائه داد.

رئیس جمهور غنی به ادارات مربوطه دستور داده است تا تحقیقات حقوقی و اداری را در مورد تبدیل بیمارستان ها به شرکت های دولتی انجام دهند.

وی افزود: شرکت های واردکننده دارو باید استانداردها و قیمت داروها را تعیین کنند ، مسئولیت کیفیت داروها را بر عهده بگیرند و به همکاری در زمینه سرمایه گذاری در تولید داروها در کشور ادامه دهند.

متعاقباً ، عبدالقادر قدیر ، معاون امور مالی و اداری وزارت صحت عامه ، حبیبدراند ، معاون وزیر دارایی و ویمه سلیمی ، رئیس اداره بهداشت وزارت دارایی ، گزارش خود را درمورد وزارت صحت عامه با رئیس جمهور به اشتراک گذاشتند. مراقبت های بهداشتی.

آنها گفتند كه هزينه هاي بودجه افزايش يافته است ، اما متأسفانه تغيير چشمگيري در كيفيت خدمات بهداشتي مشاهده نشد. آنها همچنین پیشنهاد تعلیق برخی پروژه ها ، ادغام پروژه های موازی و گنجاندن تعدادی از پروژه ها را در بودجه عادی داشتند.

آقای غنی پس از شنیدن گزارش ها و سخنرانی ها گفت که باید یک مکانیزم شفاف ایجاد شود و پروژه ها باید حسابرسی شوند و گزارش های آنها به مقام ارشد ریاست جمهوری ارائه شود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود گفت که توجه و پس انداز بیشتری صورت خواهد گرفت ، روی دیجیتال سازی افغانستان کار خواهد شد و باید از مزایای دیجیتال سازی به طور گسترده در زمینه مراقبت های بهداشتی استفاده شود.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *