رئیس جمهور مالی ، نخست وزیر پس از کودتای نظامی دستگیر شد

[ad_1]

بعداً رئیس جمهور و نخست وزیر مالی دستگیر شدند

رویترز گزارش داد که دستگیری سه مقام عالی دولت در مالی پس از کودتای نظامی و سرنگونی دولت غیرنظامی قبلی در این کشور صورت گرفت.

بهاuالله ، مختار واوانه و سلیمان دوکور ، رئیس جمهور ، نخست وزیر و وزیر دفاع دولت موقت مالی ، به یک پایگاه نظامی در حومه کتی ، مرکز استان باماکو منتقل شده اند. دو عضو ارتش پست خود را در تغییر ساختار کابینه از دست دادند.

این سه پس از سرنگونی دولت ابراهیم بوباكر كیتا ، رئیس جمهور مالی در آگوست سال جاری دستگیر شدند. تحولات در این کشور آفریقایی می تواند این واقعیت را بیش از پیش بی ثبات کند که گروه های افراطی مرتبط با القاعده و داعش کنترل بیشتری بر شمال دارند.

بی ثباتی سیاسی و درگیری های نظامی عملکرد قدرت های غربی و کشورهای مالی همسایه را برای بهبود اوضاع کشور و افزایش ناامنی منطقه جبران کرده است.

هیئت سازمان ملل در مالی خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این سه مقام ارشد شد و گفت: کسانی که رهبران مالی را دستگیر کردند باید پاسخگو باشند.

اکوادور ، اتحادیه آفریقا ، اتحادیه اروپا و چندین کشور اروپایی در بیانیه مشترکی گفتند که یک هیئت از اکوادور امروز (سه شنبه) برای کمک به حل کودتای نظامی جدید به باماکو سفر می کند.

این گروه همچنین گفت که جامعه جهانی هرگونه اقدام قهری و تهدیدآمیز را که منجر به استعفاations اجباری می شود ، رد می کند.

وزارت امور خارجه نیز با صدور بیانیه ای خواستار آزادی بی قید و شرط آنها شد.

هنوز هدف نهایی ارتش مالی مشخص نیست. یک مقام ارشد نظامی در کتی با بیان اینکه این دستگیری نیست ، افزود: آنچه دولت برای تغییر کابینه سرنگون کرد خوب نیست. ما می خواهیم آنها این را بدانند و در مورد آن تصمیم گیری می شود.

در همین حال هیئت سازمان ملل در مالی خواستار آزادی فوری رئیس جمهور و نخست وزیر شد و در بیانیه ای گفت: “ما تحولات کشور را از نزدیک دنبال می کنیم و به حمایت از دولت انتقالی ادامه خواهیم داد.” ما خواستار صلح و آزادی بی قید و شرط و سریع رئیس جمهور و نخست وزیر هستیم. کسانی که چنین کاری کرده اند بدون شک پاسخگو خواهند بود.

خبرگزاری جمهوری خواه – روابط بین الملل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *