رحمانی می خواهد بودجه ملی رد شود. ما به جز اعمال اختیارات قانونی مجلس ، هیچ تقابلی با دولت نداریم

[ad_1]

رحمانی می خواهد بودجه ملی رد شود.  ما به جز اعمال اختیارات قانونی مجلس ، هیچ تقابلی با دولت نداریم

رئیس مجلس نمایندگان به دنبال رد بودجه ملی توسط پارلمان ، می گوید مجلس هیچ تقابل دیگری با دولت به جز اعمال اختیارات قانونی خود ندارد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ میر میرحمان رحمانی ، رئیس مجلس نمایندگان گفت: “او هرگز نمی خواهد پارلمان با دولت مخالفت كند ، اما انتقاد ، ابراز عقاید و اعمال قدرت مشروع بر اجرای دولت و سیاست ها موضوع تنش نیست.” در جلسه روز دوشنبه. “این جوهره دموکراسی است.”

طبق قانون ، شورای ملی از اولین دلو به تعطیلات زمستانی می رود. با این حال ، رئیس مجلس نمایندگان در جلسه امروز گفت که تا زمان تصویب بودجه ، مجلس به کار خود ادامه می دهد. کمیته در مورد بودجه کار می کند و جلسات عمومی پارلمان در قالب یک بحث آزاد ادامه دارد.

آقای رحمانی انتقاد از اقدامات دولت را دستاوردهای مردم افغانستان طی 20 سال گذشته خواند و تأکید کرد که دولت نباید از اعمال اختیارات قانونی پارلمان بترسد. زیرا نظارت قوی می تواند در تقویت بنیان های جمهوری مانند دموکراسی ، شفافیت ، پاسخگویی ، کاهش فساد ، رشد اقتصادی و کاهش فقر مفید باشد.

به گفته وی ، فلسفه کار پارلمان علاوه بر تصویب بودجه ، مشروعیت بخشیدن به سیستم و نظارت بر عملکرد دولت است.

آقای رحمانی یادآوری کرد که دولت با ایجاد واحدهای اداری تحت عنوان وزارتخانه های دولت ، ادغام و از هم پاشیدن ادارات ، جدایی چندین بخش ، از نقش مجلس نمایندگان در مشروعیت بخشیدن به واحدهای اداری و اصل تفکیک قوا و احترام به اقلیم چشم پوشی کرده است. دفاتر حسابرسی و واحدهای عملیاتی. قدرت قانونگذار طعمه تفسیر استبدادی از دولت است.

وی گفت: “انتظار ما از رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان احترام گذاشتن به اختیارات پارلمان و احترام به نقش شریف آن در رهبری دولت است.”

با این حال ، برخی از نمایندگان مجلس تأکید کردند که نمایندگان مجلس باید از رویارویی با دولت دست بکشند و این تقابل به نفع مردم افغانستان نیست.

خالد اسد ، عضو پارلمان ، گفت که خانه ملت نباید در مورد تصویب بودجه ملی با دولت درگیر شود ، زیرا وی گفت که تقابل در افغانستان منجر به یک وضعیت بد خواهد شد.

ولی؛ الله گل مجاهد ، یکی دیگر از اعضای پارلمان ، گفت که اگرچه بودجه ملی به مردم افغانستان تعلق دارد ، “رئیس شورای امنیت ملی همچنین از ما می خواهد که به بودجه رای دهیم. اما نه ، ما نماینده مردم هستیم و به مردم فکر می کنیم. “مشاور شورای امنیت ، منظور شما از ملتی که به آمریکا آمدید چیست؟”

گفتنی است ، طرح بودجه ملی سال مالی 1400 برای دومین بار توسط مجلس نمایندگان دو روز پیش رد شد.

دولت اظهار داشت که مجلس نمی تواند سند بودجه را اصلاح کند و بنابراین پیشنهادهای نمایندگان در این زمینه را رد کرد. با این وجود ، مجلس تأکید می کند که تنظیم بودجه ملی از اختیارات ویژه پارلمان است.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *