سدیر جباروف رئیس جمهور قرقیزستان شد

[ad_1]

سدیر جباروف رئیس جمهور قرقیزستان شد

به گفته آژانس انتخابات مرکزی قرقیزستان ، کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان اعلام کرد: “براساس نتایج این انتخابات که دیروز 10 ژانویه برگزار شد ، پس از شمارش حدود 100 درصد آرا در انتخابات ، سدیر جباروف 79.18 را به دست آورد. درصد صندوق های رأی در داخل و خارج از کشور به مقام ریاست جمهوری دست یافت.

براساس این گزارش ، وی 52.13 درصد آرا را در بیشکک ، پایتخت ، به دست آورد.

از رقبای جباروف ، فقط آدهان مادماروف 6.52 درصد آرا را به دست آورد.

طبق قانون اساسی این کشور ، در صورت کسب بیش از 50 درصد آرا vote از دور ، دور دوم لغو می شود.

روز گذشته دو رفراندوم به طور همزمان در آن کشور برگزار شد و کمیسیون مرکزی انتخابات نیز نتایج آن رفراندوم را اعلام کرد. طبق نظرسنجی ها ، 81.29 درصد از مردم این کشور به نظام ریاست جمهوری رأی داده اند.

تنها 18.71٪ مردم به سیستم پارلمانی رأی دادند و این باعث شد که قرقیزستان پس از یک دهه به ریاست جمهوری بازگردد.

در آستانه انتخابات روز گذشته ، سورونبای جینبکوف ، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان در پی آشوب روز یکشنبه (4 اکتبر 2020) روز پنجشنبه (4 اکتبر 2020) استعفا داد و سدیر ژاپاروف استعفا داد. هرکسی که اخیراً ریاست جمهوری را بر عهده گرفته است ، ریاست جمهوری را به دست گرفته است.

6.5 میلیون ناآرامی سیاسی کشور پس از انتخابات سیزدهم پارلمان آغاز شد که در آن احزاب طرفدار دولت به عنوان برنده اعلام شدند و سایر احزاب حاضر در انتخابات 7٪ حد نصاب آرا را برای ورود به پارلمان کسب نکردند. با این حال ، کمیسیون انتخابات قرقیزستان پس از 15 تظاهرات و آشوب ، نتایج انتخابات پارلمانی روز سه شنبه را لغو کرد.

با لغو نتایج انتخابات پارلمانی در سال 1399 ، قرقیزستان نیز باید امسال انتخابات پارلمانی را برگزار کند.

خبرگزاری جمهوری خواه – روابط بین الملل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *