سه پروژه مهم توسعه توسط روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان راه اندازی شده است

[ad_1]

سه پروژه مهم توسعه توسط روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان راه اندازی شده است

سه پروژه مهم برای توسعه حمل و نقل ریلی ، انتقال برق و فیبر بین افغانستان و ترکمنستان توسط روسای جمهور دو کشور آغاز شده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ این سه پروژه امروز پنجشنبه (25 جدی) با مشارکت روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان ، محمد اشرف غنی و قربانقلی بردیموهامدوف رسماً افتتاح شد.

خط راه آهن آقینه – اندخوی ، خط انتقال کری – اندخوی ، پلخمری و خط انتقال نوری ، که ترکمنستان را به افغانستان متصل می کند و اینترنت پرسرعت ، پیشرفته و بدون وقفه را در اختیار افغان ها قرار می دهد ، از جمله پروژه هایی است که امروز راه اندازی شده است.

توافق نامه ای در مورد این پروژه ها قبلاً بین دولت های افغانستان و ترکمنستان امضا شده است.

رئیس جمهور غنی در مراسم تحلیف گفت: “افتتاح این پروژه ها نشان می دهد که روابط افغانستان و ترکمنستان بسیار گسترش یافته است. “این مناطق ما را به هم متصل می کند.”

“پیام من به طالبان این است که نبض ملت را بخوانید ، ملت در مورد صلح اتفاق نظر دارند و ادامه خشونت بر خلاف خواست ملت و دلایل آن است.” بگذارید ملت بیش از گذشته علیه شما بسیج شود. پس جنگ را متوقف کنید و صلح را انتخاب کنید. “

رئیس جمهور غنی همچنین بر آمادگی افغانستان برای راه اندازی سایر پروژه های توسعه با ترکمنستان تأکید کرد و تأکید کرد که نقشه راه همکاری بین دو کشور نهایی و روابط دو جانبه بیشتر توسعه خواهد یافت.

وی از ترکمنستان خواست همکاری لازم را در زمینه تبادل اطلاعات گمرکی ، از جمله ویزا برای بازرگانان افغان ، برای تعادل در گسترش صادرات بین دو کشور و برداشتن گام های اساسی در خرید سنگ مرمر افغانستان تضمین کند.

رئیس جمهور ترکمنستان ، قربانقلی بردیموحمدوف نیز بر اهمیت ادامه همکاری های دو جانبه تأکید کرد و گفت: این پروژه ها در ایجاد شغل و جذب سرمایه گذاری خارجی به افغانستان مفید خواهد بود.

آقای محمد اف افزود که تمام این اقدامات در راستای امنیت کشورهای منطقه است و قطعاً همکاری مثمر ثمر نقش مهمی در امنیت منطقه خواهد داشت.

گفتنی است که اخیراً دولتهای افغانستان و ایران پروژه راه آهن خواف-هرات را افتتاح و راه اندازی کردند. دولت افغانستان در تلاش است تا خط آهن با کشورهای منطقه را برای اتصال مناطق ، برای افزایش همکاری های امنیتی بین کشورهای منطقه با برقراری روابط گسترده اقتصادی ، گسترش دهد.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *