عفو بین الملل: موج سوم ویروس کرونا در افغانستان به سرعت از کنترل خارج می شود

[ad_1]

عفو بین الملل: موج سوم ویروس کرونا در افغانستان به سرعت از کنترل خارج می شود

عفو بین الملل می گوید گسترش موج سوم ویروس کرونا در افغانستان نگران کننده جدی است و بدون حمایت فوری بین المللی می تواند به سرعت در کشور تشدید شود.

در بیانیه ای ، عفو بین الملل از دولت افغانستان خواست تا فوراً به چالش کمبود اکسیژن رسیدگی کرده و واکسن های تاج و سایر تجهیزات پزشکی اساسی را با حمایت جامعه جهانی تهیه کند.

در این بیانیه آمده است که تعداد افراد آلوده به ویروس تاج در افغانستان روز به روز در حال افزایش است و این کشور به شدت تحت تأثیر شیوع موج سوم قرار دارد.

عفو بین الملل گفت: “واکسن کرونر به دلیل کمبود واکسن متوقف شده است. ما باید از اوضاع نپال و هند درس بگیریم و قبل از اینکه خیلی دیر شود برای بدترین شرایط آماده شویم.”

این سازمان گفت ، بیش از یک سال پس از شیوع ویروس کرونا ، دولت افغانستان برای آمادگی در موارد اضطراری کافی نیست.
عفو بین الملل به نقل از وزارت صحت عامه افغانستان گفت که در حال حاضر فقط حدود 2000 دستگاه اکسیژن ساز ، 1063 تختخواب و در مجموع 1500 تخت مراقبت ویژه برای بیماران کرون وجود دارد.

بر اساس اعلام عفو بین الملل ، طبق گزارش سازمان عفو ​​بین الملل ، از 22 ولایت افغانستان تنها 22 استان از امکانات آزمایش ویروس کرونا برخوردار است.

با توجه به عدم آمادگی اضطراری و زیرساخت های بهداشتی کشور ، عفو بین الملل معتقد است که افغانستان تجهیزات لازم برای مقابله با موج سوم تاج را ندارد.

بنابراین ، این سازمان اظهار داشت که افغانستان برای تشخیص موثر شیوع و اقدامات پیشگیرانه ، باید توانایی خود را در شناسایی ویروس کرونا افزایش دهد.

بر اساس آمار این سازمان در استان بلخ با جمعیت 1 تا 1.6 میلیون نفر ، فقط 140 تخت برای بیماران کرونر اختصاص داده شده است. علاوه بر این ، تنها یک مرکز درمان بیمار فعال در استان دایکندی وجود دارد و هیچ امکان تشخیص کرونر در آن استان وجود ندارد.

در همین حال ، عفو بین الملل می گوید چهار میلیون آواره در معرض خطر بیشتری برای ایجاد موج سوم عروق کرونر هستند.

به گفته این سازمان ، آوارگان در شرایط شلوغ ، دسترسی ناکافی به آب و بهداشت زندگی می کنند و وزارت بهداشت افغانستان باید واکسیناسیون را در اولویت قرار دهد.

در همین حال ، بروز بیماری عروق کرونر قلب و مرگ اخیراً در افغانستان ، به ویژه در کابل افزایش یافته است. تعدادی از بیمارستان های تخصصی برای درمان بیماران مبتلا به Covid-19 عملاً دچار کمبود اکسیژن هستند.

در یک درخواست ملی ، وزارت بهداشت عمومی مردم را به همکاری و حمایت از بخش بهداشت در مبارزه با ویروس کرونا دعوت کرد.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *