ماکرون: مذاکرات هسته ای با ایران بسیار دشوار خواهد بود

[ad_1]

ماکرون: مذاکرات هسته ای با ایران بسیار دشوار خواهد بود

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه می گوید هر گفتگو جدیدی با ایران در مورد شورای امنیت سازمان ملل “بسیار سختگیرانه” خواهد بود و عربستان سعودی باید در آن شرکت کند.

امانوئل ماکرون روز جمعه به العربیه گفت که “زمان کمی برای جلوگیری از دستیابی به بمب هسته ای از ایران باقی مانده است.”

رئیس جمهور فرانسه گفت که باید از اشتباه شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 که شامل کشورهای عربی در مذاکرات نیست ، جلوگیری شود.

وی افزود که هرگونه مذاکره با ایران دشوار خواهد بود و حضور شرکای منطقه ای از جمله عربستان “ضروری” است.

عربستان سعودی در چندین جبهه از جمله یمن درگیر جنگ نیابتی با ایران است که در آن ایران از نیروهای شیعه حوت ها پشتیبانی می کند و عربستان سعودی ائتلافی را برای مبارزه با هوتوها رهبری می کند.

پیش از این ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی گفته بودند که کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز باید در مذاکرات هسته ای جدید با ایران شرکت کنند و موضوع موشک های بالستیک ایران و پشتیبانی آن از نیروهای نیابتی خود روی میز است.

در ماه مه 1997 ، ایالات متحده از شورای امنیت خارج شد و تحریم های شدیدی علیه ایران اعمال کرد. جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده می گوید که می خواهد به برجام برگردد ، اما این “آسان” نخواهد بود.

اعضای اروپایی برجام ، از جمله آلمان ، انگلیس و فرانسه ، ایالات متحده را به بازگشت به برجام فرا خوانده اند ، اما آنها همچنین خواهان توافق جدید و جامعی با ایران هستند.

در واکنش به خروج آمریكا از توافق هسته ای و اعمال تحریم ها ، ایران از تعهدات هسته ای خود كناره گرفته و اكنون اعلام كرده است كه تنها هنگام بازگشت ایالات متحده به شورای امنیت و لغو تحریم ها آمادگی بازگشت به تعهدات خود را دارد.

محمد جواد ظریف روز جمعه گفت که درخواست دولت ایالات متحده از ایران برای بازگشت کامل با تعهدات خود “غیر منطقی و غیر عملی” است و “هرگز تحقق نخواهد یافت”.

وی تأکید کرد که خروج ایران از تعهدات خود در قبال شورای امنیت سازمان ملل “به معنای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست” و این اقدامات “برای جبران” اقدامات آمریکا انجام شده است.

خبرگزاری جمهوری خواه – روابط بین الملل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *