مذاکرات صلح حتی در مورد دولت موقت ، سود 20 ساله باید حفظ شود

[ad_1]

مذاکرات صلح  حتی در مورد دولت موقت ، سود 20 ساله باید حفظ شود

رهبری جنبش ملی اسلامی افغانستان (IMN) با تأکید بر اینکه این گفتگوها نباید منجر به فروپاشی رژیم و جنگ های داخلی شود ، خواستار حفظ دستاوردهای 20 سال گذشته در گفتگوهای صلح شد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ سید مهدی انوری ، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان (ANM) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “آنچه در مذاکرات صلح مهم تلقی می شود ، حفظ دستاوردهای 20 ساله مردم افغانستان است که نباید تجارت شود.” شنبه در کابل.

آقای انوری گفت: “ما نباید در مسیر پایان دادن به کشور در یک بحران جدید و از سرگیری جنگ های داخلی پیش برویم ، حتی اگر گزینه دوم یک دولت موقت باشد ، باید دستاوردهای 20 ساله حفظ شود.”

وی طالبان را به عدم علاقه به مذاکرات صلح متهم کرد و آنها را به تسلیم گفتگوها و اعلام آتش بس عمومی دعوت کرد ، زیرا گفتگو در جنگ نتیجه ای جز جنگ ندارد ، این فقط یک بازی با سرنوشت مردم است.

رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان تشکیل تیم مذاکره را برای مردم افغانستان مقبول ندانست و از دولت و شورای عالی آشتی خواست تا در مورد ترکیب هیئت تجدید نظر کنند تا همه افغانها علیه طالبان صحبت کنند .

آقای انوری همچنین از دولت جدید آمریكا خواست كه توافق صلح آمریكا و طالبان را بازنگری كند. رنگ و بوی معامله درباره سرنوشت مردم افغانستان را از این توافق حذف کنید تا آرزوی مردم افغانستان برای صلح پایدار و آبرومندانه را برآورده کند.

عباس استانکزی ، عضو تیم مذاکره کننده طالبان ، دولت افغانستان را مانعی برای صلح خواند و گفت که اگر اشرف غنی استعفا دهد ، طالبان صلح می کنند.

آقای استانکزی گفت که توافق دوحه “دولت جدید اسلامی” را تشکیل می دهد و افغان ها در این باره تصمیم خواهند گرفت.

استانکزی افزود که با تشکیل دولت جدید اسلامی در افغانستان ، دولت به رهبری رئیس جمهور محمد اشرف غنی پایان می یابد. به گفته وی ، دولت فعلی در حال گسترش دیوارهای سنگی در روند صلح برای گسترش حکومت خود است.

اما در پاسخ به اظهارات استانکزی ، دولت افغانستان گفت که تشکیل دولت موقت در روند صلح منجر به خونریزی می شود.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی روز گذشته در جریان یک کنفرانس ویدیویی درباره افغانستان که توسط انستیتوی اسپان آمریکایی برگزار شد ، گفت که ایجاد دولت موقت در روند صلح منجر به خونریزی می شود.

آقای غنی گفت که تجربه نشان داده است که دولت های موقت در افغانستان شکست خورده اند و این دولت ها منجر به جنگ داخلی و خونریزی شده اند.

وی گفت كه تشكیل دولت موقت خلاف قانون اساسی است و او مسئولیت دفاع از قانون به عنوان رئیس جمهور را دارد.

وی افزود که دولت افغانستان آماده است برای پایان دادن به خشونت در کشور گفتگوهای معنی دار انجام دهد.

رئیس جمهور غنی گفت که طالبان به ویژه در گفتگو با تیم مذاکره کننده دولت ، روند صلح را بهانه قرار دادند.

محمد رکیب فیاض – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *