مناطق مسکونی به سنگرهای جنگ در کشور تبدیل شده اند / ما خواستار آتش بس توسط کشورهای شرکت کننده هستیم

[ad_1]

مناطق مسکونی به سنگرهای جنگ در کشور تبدیل شده اند / ما خواستار آتش بس توسط کشورهای شرکت کننده هستیم

فعالان جامعه مدنی هرات با ابراز نگرانی از درگیری های مداوم و فزاینده این کشور ، گفتند که جنگ فعلی در مناطق مسکونی به درازا کشیده و آسیب زیادی به مردم افغانستان وارد کرده است.

ملا ملنگ بورانی ، رئیس شورای حفاظت مدنی هرات گفت: “چندین هفته از آغاز مذاکرات دوحه می گذرد ، اما آتش جنگ در افغانستان همچنان ادامه دارد و محله ها و روستاها به سنگرهای جنگ تبدیل شده اند.”

به گفته وی ، فقط در هرات ، در اثر اصابت موشک و خمپاره به خانه ها برای یک ماه جدی ، 9 غیرنظامی کشته و 24 نفر دیگر زخمی شدند.

کشته شدگان بیشتر در محله های کهسان و اسلام کالا هرات بودند.

علاوه بر این ، مردم اوبه ، پشتون زرهون ، کهسان و برخی مناطق دیگر هرات در ماه گذشته در نتیجه درگیری بین دولت و طالبان متحمل خسارات مالی زیادی شده اند.

بیشتر مغازه ها ، خانه ها و محصولات در این مناطق آسیب دیده است.

بورانی ادامه داد: “از طرف جنگ در کشور ، ما می خواهیم درگیری ها را از خانه بیرون آوریم و از قوانین جنگ پیروی کنیم ، در غیر اینصورت عواقب منفی خشم مردم به عهده آنها خواهد بود.”

سید اشرف سادات ، فعال جامعه مدنی در هرات ، گفت: “مردم افغانستان از همه طرف های جنگ می خواهند که با آتش بس و پایان جنگ و خشونت در کشور موافقت کنند.”

وی افزود: “مردم دیگر نمی توانند آواره شوند و نمی توانند بین آتش و جنگ زندگی کنند.”

وی افزود که وقوع جنگ در حال حاضر در مناطق مسکونی و غیرنظامی این شبهات را ایجاد می کند که گروه های درگیر در افغانستان از غیرنظامیان به عنوان سپر در برابر حملات استفاده می کنند.

وی افزود: ضرب و شتم طبل ها در شرایط فعلی علاوه بر نامشخص بودن اوضاع اقتصادی ، بسیاری از مردم را درگیر بحران کرده است.

با شروع گفتگوهای صلح دوحه ، حملات طالبان در بیشتر مناطق کشور افزایش یافته است.

برخی منابع می گویند که این رویکرد توسط طالبان و تشدید خشونت ، که در آن عمدتا غیرنظامیان به شدت زخمی می شوند ، نوعی امتیاز دادن به این گروه توسط دولت در میز مذاکره است.

در همین حال ، آنها می گویند ، دولت افغانستان در برابر طالبان درست عمل نکرده و به طالبان اجازه داده است تا حملات سنگین را انجام دهند.

این منابع می افزایند که تنها راه حل اصلی در کشور و خارج از بحران این است که هر دو طرف در میز مذاکره منعطف باشند و منافع شخصی را بر منافع کشور مقدم نگذارند.

یحیی فولادی – استان هرات

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *