نشست دانشمندان افغان و پاکستانی در عربستان سعودی ؛ ادامه جنگ توجیهی ندارد و باید پایان یابد

[ad_1]

نشست دانشمندان افغان و پاکستانی در عربستان سعودی ؛  ادامه جنگ توجیهی ندارد و باید پایان یابد

شرکت کنندگان در نشست دانشمندان افغان و پاکستانی در عربستان سعودی تأکید کردند که هیچ دلیلی برای ادامه جنگ در افغانستان وجود ندارد و باید یک راه حل سیاسی توافق و فوراً پایان یابد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ جلسه علمای افغانستان و پاکستان امروز پنجشنبه (20 ژوئن) با سخنرانی دکتر محمد داوود ، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی آغاز شد.

وی ادامه هرگونه جنگ در افغانستان را غیرقانونی خواند و تأکید کرد که جنگ باید پایان یابد.

دبیرکل سازمان کشورهای اسلامی همچنین تأکید کرد که “جمهوری اسلامی افغانستان موضعی مذهبی ، معتدل و سازگار در قبال صلح ، به ویژه برقراری آتش بس فوری و تعیین رهبری از طریق تمثیل اراده آزاد اتخاذ کرده است. کشورهای اسلامی “ما از دولت افغانستان حمایت می کنیم.”

ژنرال بلال اکبر ، سفیر پاکستان در عربستان سعودی گفت: “ما معتقدیم که چهره اصلی اسلام ثبات است. چهار دهه جنگ در افغانستان بوده و به یک جنگ بی پایان تبدیل شده است.” “اما اکنون زمان خوبی برای صلح است.”

وی گفت که ادامه جنگ در افغانستان برای پاکستان نیز دردناک است. صلح در افغانستان صلح در پاکستان است. و ما از صلح در افغانستان بیشترین سود را خواهیم برد.

وی خاطرنشان کرد که پاکستان باید نقشی اساسی در روند صلح در افغانستان داشته باشد و طالبان را بر سر میز مذاکره آورد.

سفیر پاکستان تأکید کرد که پاکستان هیچ نقش منفی در افغانستان ندارد و به تحقق صلح در این کشور کمک می کند.

با این حال ، شفیق صمیم ، نماینده دائمی افغانستان در سازمان همکاری اسلامی ، همچنین گفت که جنگ در افغانستان که زوایای مختلفی دارد ، باید از طریق مذاکره با مخالفان مسلح و کشورهای شرکت کننده حل شود.

آقای صمیم با بیان اینکه افغانستان می خواهد روابط خوبی با دیگر کشورهای اسلامی داشته باشد ، ابراز امیدواری کرد که دیدار دانشمندان افغان و پاکستانی در عربستان سعودی گامی مهم در جهت دستیابی به صلح در افغانستان و خاتمه جنگ باشد.

وی خواستار ادامه چنین جلساتی در سطح کشورهای اسلامی شد و تأکید کرد که نتایج چنین جلساتی باید در افغانستان اجرا شود تا تأثیر ملموسی بر زندگی مردم مسلمان در افغانستان داشته باشد.

رضوان سعید ، نماینده پاکستان در سازمان همکاری اسلامی نیز گفت که طرف های درگیر در افغانستان باید بنشینند و با گفتگو مشکل کشور را حل کنند.

به گفته وی ، پاکستان از صلح در افغانستان نیز سود می برد و در این روند همکاری می کند.

محمد قاسم حلیمی ، وزیر حج و بنیان های افغانستان ، همچنین خاطرنشان کرد که جنگ در افغانستان در حال حاضر رخ داده است ، در آن مساجد و مدارس با مواد منفجره و بمب گذاران انتحاری مورد حمله قرار می گیرند ، و هنگامی که مسلمانان مسلمانان را می کشند ، الله اکبر و اشهالا می گویند .

آقای حلیمی تأکید کرد که همه علمای اسلام مسئول اقدام برای پایان دادن به جنگ در افغانستان هستند. در حالی که تنها توجیه ادامه جنگ به نام حضور نیروهای خارجی نیز از بین رفته است.

وی خواستار صلح در وضعیت فعلی افغانستان شد و گفت: “طالبان برادران ما هستند و ما از كلمه” كفر “در برابر آنها استفاده نمی كنیم.

آقای حلیمی پس از انفجار بمبی در لوگر که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نامزد شد ، مرتد طالبان را خواست و گفت که این گروه از دین خود دست کشیده است.

دیدار علمای افغانستان و پاکستان در زمانی صورت گرفت که پیش از این همه علمای جهان اسلام جنگ در افغانستان را غیرقانونی خوانده و بر ضرورت صلح در افغانستان تأکید کرده بودند. اما روحانیون پاکستانی از زمان اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان چیزی نگفتند.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *