والی فاریاب: 70٪ طالبان آزاد شده به میدان جنگ برگشته اند

[ad_1]

والی فاریاب: 70٪ طالبان آزاد شده به میدان جنگ برگشته اند

ناتسیبولا فایک ، والی فاریاب می گوید 70 درصد طالبان آزاد شده از زندان های دولتی به میدان جنگ برگشته اند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ روز شنبه ، والی فاریاب به روزنامه هشت صبح گفت که حدود یک ماه پیش اولین زندانی طالبان که طبق توافق نامه دوحه از زندان آزاد شد ، در حمله هوایی نیروهای دولتی در منطقه قیصر کشته شد.

وی این زندانی را “کاری جمال الدین” توصیف کرد و گفت که متعهد است در رسیدن به صلح نقشی داشته باشد و دیگر به جنگ برنخواهد گشت.

ناکیبولا فایک گفت کاری جمال الدین در جریان جنگ توسط نیروهای خارجی در منطقه گورماخ بازداشت شد و به مدت 14 سال در زندان بود. به گفته فایق ، جمال الدین به 20 سال زندان محکوم شد.

والی فاریاب تأکید کرد که 59 زندانی طالبان در فاریاب از زندان های مختلف آزاد شده اند ، اما بررسی ها نشان می دهد که حدود 70 درصد آزاد شدگان به میدان جنگ برگشته اند.

طالبان هنوز در این باره توضیحی نداده اند.

دولت بیش از 5000 زندانی طالبان را بر اساس توافق نامه امضا شده توسط ایالات متحده با طالبان در 10 مارس سال گذشته آزاد کرد. این روند بحث برانگیز بود و یک رایزنی مسالمت آمیز برای تأیید آزادی 400 زندانی خطرناک طالبان در لویه جرگه برگزار شد.

در مقابل ، طالبان بیش از هزار زندانی مرتبط با دولت را آزاد كردند.

پس از آزادی زندانیان طالبان ، شورای امنیت ملی اعلام کرد که زندانیان طالب آزاد شده به میدان جنگ برنخواهند گشت و تعهد کتبی انجام شد.

پیش از این ، وزارت کشور گفته بود که بیش از 500 زندانی طالبان آزاد شده به میدان جنگ بازگشتند.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *