وحید عمر: سیاستمداران پس از فشار افکار عمومی از برنامه موقت دولت کناره گیری کردند

[ad_1]

وحید عمر: سیاستمداران پس از فشار افکار عمومی از برنامه موقت دولت کناره گیری کردند

وحید عمر ، مشاور روابط عمومی و استراتژی رئیس جمهور ، می گوید تعدادی از سیاستمداران طرفدار دولت در جریان مذاکرات صلح تحت فشارهای عمومی عقب نشینی کرده اند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ آقای عمر روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: “سیاستمداران که می خواستند دولت موقت را تحت فشار افکار عمومی تشکیل دهند ، به این نتیجه رسیدند که دولت موقت به معنای فروپاشی رژیم است.”

وی افزود: چند روز پیش این بحث در میان تعدادی از سیاستمداران در حوزه عمومی وجود داشت که ادامه این دولت به صلاح نیست و باید دولت موقت تشکیل شود ، اما امروز این سیاستمداران تحت فشار افکار عمومی قرار دارند. “آنها به این نتیجه رسیدند که ایجاد دولت موقت درست نبوده و این به معنای فروپاشی سیستم است.”

وی گفت: “تشکیل دولت موقت یک بحث بود. امروز ما خوشحالیم که سیاستمداران افغانستان تحت فشار افکار عمومی این بحث را پشت سر گذاشته اند.”

در همین حال گفته می شود که زلمای خلیل زاد ، فرستاده ویژه ایالات متحده برای صلح در افغانستان ، در سفر اخیر به کابل و دیدار با برخی از رهبران سیاسی در نتیجه مذاکرات صلح ، موضوع دولت موقت را مطرح کرده است. به همین دلیل ، رئیس جمهور غنی نیز درخواست خلیل زاد برای دیدار را رد کرد.

حدود 10 روز پیش ، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی اعلام کرد که دولت موقت تنها راه دستیابی به صلح است.

آقای حکمتیار گفته بود تا زمان تشکیل دولت موقت ، طالبان آماده صلح در کشور نیستند.

تعدادی دیگر از سیاستمداران نیز خواستار دولت موقت شدند ، اما نظرات خود را علنی نکردند و موضوع را در محافل سیاسی مطرح کردند.

اما هفته گذشته ، هنگامی که دیدار خلیل زاد با سیاستمداران افغانستان و معرفی دولت موقت خبرساز شد ، راس ویلسون ، کاردار آمریکا ، در کابل اعلام کرد که کشورش از تشکیل دولت موقت در افغانستان حمایت نمی کند.

به نظر می رسید موقعیت راس ویلسون آب سردی است که بر روی دست برخی از سیاستمداران ریخته می شود و در جریان مذاکرات صلح مسئله تشکیل دولت موقت در افغانستان کاهش می یابد.

محمد رکیب فیاض – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *