وحید عمر: مردم دیگر نمی خواهند طالبان بر قبور آنها حکمرانی کنند

[ad_1]

وحید عمر: مردم دیگر نمی خواهند طالبان بر قبور آنها حکومت کنند

رئیس جمهور غنی ، مشاور روابط عمومی و مشاور استراتژیک ، می گوید که افغان ها دیگر نمی خواهند طالبان کنترل قبور آنها را بدست گیرند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ وحید عمر ، مشاور ارشد رئیس جمهور ، روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت که طالبان به جای سفر از پایتخت به پایتخت ، باید روند مذاکرات صلح را در میز مذاکره با هیئت افغانستان بحث کنند.

آقای عمر گفت که مردم افغانستان و سراسر جهان اتفاق نظر کامل دارند و کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان یک توافق نسبی دارند و در حالی که دولت افغانستان با حسن نیت شش گام در روند صلح برداشته است ؛ با پذیرش آتش بس ، طالبان باید اولین گام را در جهت اهداف مثبت خود در روند صلح برداشته و دست از کشتار و تهدید مردم و نابودی افغانستان بردارند.

به گفته وی ، در شش گامی که دولت افغانستان به عنوان یک سیستم و دولت قانونی افغانستان برداشته است ، طالبان نه تنها هیچ گام مثبتی بر نداشته ، بلکه هر بار تهدیدها و شرایط بیشتری را ارائه داده اند.

وحید عمر گفت که هیئت دولت برای مذاکره در مورد یک دستور کار و یک برنامه روشن برای شروع دور دوم مذاکرات صلح به دوحه رفته است. اما طالبان دو هفته است که روی میز نیستند و هیچ علاقه ای به مذاکره نشان نداده اند.

وی گفت ، طالبان به جای نشستن روی میز مذاکره ، گاهی یک پایتخت را ترک می کنند و گاه دیگری ، تهدیدهای جدی را تهدید می کنند.

اما آقای عمر گفت: “افغانستان طی 20 سال چندین بار از نظر اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی افزایش یافته است و طالبان باید افغانستان جدید را به رسمیت بشناسند و طرحی را ارائه نكنند كه در تاریخ محكوم شده باشد.”

وی گفت که مردم افغانستان خواهان صلحی هستند که بتواند به یک افغانستان با ثبات و دموکراتیک با سیستم و صدا منتهی شود نه صلح حاکم بر قبرستان های مردم در زمان طالبان.

“ما در میدان جنگ برای ارزش های مردم فداکاری کرده ایم و آماده فداکاری در میدان جنگ هستیم ، تا زمانی که نتیجه صلح باعث تقویت سیستم ، کثرت گرایی و تقابل انتخاباتی برای انتخاب رهبری کشور شود. وی گفت: “این نتیجه سازش در چندین سیاست است.” مدار یا صلح نخبگان ادامه نخواهد یافت. “

به گفته وی ، جنگ طالبان علیه مردم افغانستان است و این گروه باید با مردم صلح کنند و خواست مردم را بپذیرند و اطمینان حاصل کنند که آنها به فکر حکومت خود در 20 سال پیش نیستند. زیرا در آن زمان ، طالبان بر گورستان های مردم و افغانستان حکومت می کردند و مردم دیگر این حکومت را نمی خواهند.

گفتنی است که شیر عباس استانکزی ، معاون هیئت صلح طالبان در مسکو ، اخیراً گفته بود که رئیس جمهور غنی بزرگترین مانع در روند صلح است و اگر او استعفا دهد ، طالبان صلح می کنند.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *