وزارت خارجه افغانستان اظهارات مقامات پاکستانی در مورد آدم ربایی علی خیل را غیرحرفه ای خواند

[ad_1]

وزارت خارجه افغانستان اظهارات مقامات پاکستانی در مورد آدم ربایی علی هیل را غیرحرفه ای خواند

وزارت امور خارجه افغانستان اظهارات وزیر کشور پاکستان در مورد آدم ربایی سلسله علی خلیل ، دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد را به طور غیرکارشناسی خواند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ وزارت امور خارجه در بیانیه ای اعلام كرد كه وزارت خارجه بار دیگر نگرانی عمیق خود را از ادامه اظهارات غیرحرفه ای وزیر كشور پاکستان در مورد ربودن دختر سفیر ما در اسلام آباد ابراز داشت.

در این بیانیه آمده است که در حالی که روند تحقیقات هنوز کامل نشده و عاملان آن دستگیر نشده اند ، ادامه اظهارات یک جانبه و تعصب غیرحرفه ای شفافیت تحقیقات را زیر سوال می برد و بی اعتمادی را افزایش می دهد.

در این بیانیه افزوده شده كه شكنجه های روحی و جسمی بانوی خاندان علی هل در گزارش بیمارستان به وضوح بیان شده است. ما انتظار داریم قبل از اتمام تحقیقات از تعصبات غیرحرفه ای اجتناب شود و در عوض تمام تلاش ها برای جمع آوری شواهد و تکمیل روند تحقیقات و همچنین دستگیری و پیگرد قانونی عاملان انجام خواهد شد.

وزارت امور خارجه گفت این وزارت متعهد به همکاری کامل در روند تحقیقات از طریق همکاری بین هیئت های دو کشور است. امیدواریم دلایل حادثه و نتایج تحقیقات براساس یافته های هیئت های نمایندگی هر دو کشور به زودی تکمیل و اعلام شود.

اخیراً وزیر کشور پاکستان گفته است که تحقیقات این کشور هیچ مدرکی در مورد ربودن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد پیدا نکرده است.

شیخ رشید احمد ، وزیر کشور پاکستان روز سه شنبه (29 مه) در یک کنفرانس خبری گفت که هدف این حادثه “بی اعتبار کردن” پاکستان است.

آقای رشید احمد گفت که بازرسان 700 ساعت فیلم را با دوربین های امنیتی تماشا کرده و 200 تاکسی را جستجو کرده اند ، اما هیچ مدرکی در مورد آدم ربایی پیدا نکرده اند.

این مقام پاکستانی از خاندان آل خلیل خواست تا به بازرسان کمک کنند و گفت که کشورش علی رغم اختلاف نظر بین ادعاهای خانم الخلیل و یافته های بازرسان ، از این حادثه عقب نشینی نخواهد کرد.

در اوایل این هفته ، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که سلسله آل خلیل ، دختر نجیب الله علی خلیل ، سفیر افغانستان در اسلام آباد ، پس از شکنجه های وحشیانه ربوده و آزاد شد.

روز بعد ، وزارت امور خارجه منصور احمد خان را احضار کرد و اعتراض شدید خود را به ربودن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد اعلام کرد.

وزارت از جناب خان خواست تا اعتراض و نگرانی عمیق دولت افغانستان را به وزارت امور خارجه و دولت پاکستان در مورد این واقعه تلخ منتقل کند.

وزارت امور خارجه همچنین به دنبال ربودن دختر سفیر افغانستان در پاکستان ، رهبری جمهوری اسلامی افغانستان و دیپلمات های ارشد افغانستان در اسلام آباد ، از سفیر افغانستان در پاکستان خواست تا تهدیدات امنیتی ، از جمله دستگیری و محاکمه را به طور کامل از بین ببرد.

وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر سپس با ابراز نگرانی عمیق خود از اظهارات وزیر کشور ، با شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان درباره تحقیقات در مورد ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد صحبت کرد.

آقای اتمر گفت اظهارات غیرحرفه ای و تصمیمات زودرس به روابط دو جانبه و قابلیت اطمینان تحقیقات در حال انجام آسیب رسانده است ، که هنوز تکمیل نشده است.

وزیر امور خارجه افزود که افغانستان آماده همکاری با دولت پاکستان در پیشبرد تحقیقات در مورد دستگیری و پیگرد قانونی عاملان و تأمین امنیت نمایندگی های سیاسی و دیپلمات های افغانستان در آن کشور است.

وزارت امور خارجه اعلام کرد که یک هیئت نیز در این زمینه به پاکستان سفر خواهد کرد و با توجه به یافته های هیئت ، اقدامات بیشتری در مورد بازگشت سفیر افغانستان و دیپلمات ها انجام خواهد شد.

عمران خان ، نخست وزیر پاکستان همچنین به شیخ رشید احمد ، وزیر کشور ، دستور داد تا در پی گزارش ربوده شدن سلسله علی هل ، در مورد ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد تحقیق جدی کند. وی 48 ساعت به پلیس کشورش فرصت داد تا کسانی را که سلسله علی خلیل را ربوده بودند دستگیر کند.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *