پارلمان امیدوار است که دور بعدی نشست صلح قطر مثمر ثمر باشد

[ad_1]

پارلمان امیدوار است که دور بعدی نشست صلح قطر مثمر ثمر باشد

مجلس نمایندگان در پاسخ به دیدار برخی از اعضای هیئت از قطر برای ادامه گفتگوهای صلح با طالبان ، ابراز امیدواری کرد که دور بعدی گفتگوها مثمر ثمر باشد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ جاوید جیحون ، معاون اول رئیس مجلس گفت: “زندگی در صلح یکی از حقوق شهروندان است و مردم افغانستان بیش از هر کشور دیگری برای برقراری صلح پایدار در کشور نیاز دارند.” “گفتگوهای صلح نتایج فوری خواهد داشت. ، نتایج مثبت و مثر. “

آقای جیحون همچنین از دولت خواست که مسائل فعلی صلح را در مجلس نمایندگان روشن کند. زیرا به گفته وی ، تنها نمایندگان هر جریان دیگر در کشور صدای واقعی مردم را در گفتگوهای صلح منعکس می کنند.

به گفته وی ، افغانستان در یک وضعیت بحرانی قرار دارد. عدم اطمینان از نتیجه مذاکرات صلح ، تشدید خشونت ، ادامه جنگ ، بی ثباتی اقتصادی و سیاسی و عدم توافق ملی در موضوعات مهم ملی مسئله ای است که مردم را نگران کرده است.

وی تأکید کرد که تنها راه برون رفت از این وضعیت که زندگی ملی را تهدید می کند ، پذیرش ، انعطاف پذیری و وحدت در محورهای جمهوری اسلامی افغانستان است ، به طوری که همه می توانند به سمت آینده مطلوب حرکت کنند.

با این حال ، برخی دیگر از نمایندگان نیز ابراز امیدواری کردند که دور جدیدی از مذاکرات صلح در قطر بتواند جنگ فعلی این کشور را حل کند.

علی اکبر جمشیدی با اشاره به سفر روز گذشته اعضای هیئت صلح جمهوری اسلامی افغانستان به قطر گفت که “مردم صلح می خواهند و انتظار دارند طالبان با اراده قوی وارد گفتگوهای صلح شوند”.

آقای جمشیدی گفت طالبان باید بداند که اگر از نظر سیاسی وارد سیستم نشوند ، هرگز نخواهند توانست با زور بر افغانستان مسلط شوند و قدرت سیاسی بدست آورند. خشونت و جنگ مداوم تنها منجر به کشتار و ویرانی بیشتر در کشور خواهد شد.

در همین حال ، روز گذشته وزارت صلح اعلام کرد که برخی از اعضای تیم مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای ادامه گفتگوها با طالبان به دوحه ، پایتخت قطر رفته اند.

پیش از این گفته شده بود که هیئت طالبان آماده گفتگوهای جدی با هیئت جمهوری اسلامی افغانستان نیست.

برخی از اعضای هیئت گفتند که طالبان تصور می کنند پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی قدرت را در افغانستان به دست خواهند گرفت و بنابراین مایل به گفتگوهای جدی با کابینه نیستند.

ولی؛ اکثر کشورهای جهان حتی پاکستان به عنوان حامی اصلی این گروه گفته اند که آنها نمی خواهند طالبان به قدرت در افغانستان برگردند.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *