پارلمان خواستار حل بحران فاریاب شد

[ad_1]

پارلمان خواستار حل بحران فاریاب شد

مجلس نمایندگان بر حل مسالمت آمیز بحران ناشی از معرفی فرماندار بر خلاف میل مردم در فاریاب تأکید کرد و از دولت و مردم خواست که خویشتنداری کنند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ میر رحمان رحمانی ، رئیس مجلس نمایندگان ، روز چهارشنبه در جلسه پارلمان گفت: “تشنج و اعتراض مردم در ولایت فاریاب واقعاً نگران کننده است. ما از دولت ، سیاستمداران و سایر مقامات درگیر در استان فاریاب می خواهیم که همه کارها را انجام دهند.” . “فوراً به این وضعیت بحرانی پایان دهید و نگرانی های مردم و مردم فاریاب را پایان دهید.”

آقای رحمانی تأکید کرد که افغان ها باید از چهار دهه جنگ ، فقر و مهاجرت به کشورهای خارجی درس بگیرند. افغانستان خانه همه افغان ها است و وحدت ، وحدت ملی و احترام متقابل می تواند کشور را از این وضعیت بحرانی و پرتنش خارج کند.

وی تأکید کرد: ما از جریان های سیاسی خانه ملت می خواهیم که با اعمال سلیقه شخصی مردم را متفرق نکنند.

وی همچنین گفت که استانداران از اختیارات اداری و مالی کافی برخوردار نیستند و فقط از اختیاراتی که دولت به آنها تفویض کرده استفاده می کنند. این شیوه اداره از یک سو باعث کندی کار و سرکوب استعدادهای محلی می شود. طبق قانون ، دولت باید اختیارات کافی به استانداران بدهد.

با این حال ، فوزیه رئوفی ، نماینده فاریاب گفت: “در 18 استان افغانستان جنگ است و ما هر روز شاهد تلفات انسانی هستیم ، اما به مدت یک هفته در ولایت فاریاب اعتراضاتی صورت گرفته است. اگر شما به عنوان یک نیرو با رئیس جمهور “دکتر عبدالله و مارشال دوستم گفتگو کردند تا راه حلی برای این مشکل پیدا کنند” چه می شود.

خانم رئوفی گفت: “ما در حال مذاکره با طالبان هستیم ، اما با رئیس جمهورمان صحبت نمی کنیم تا راهی برای حل این مشکل پیدا کنیم.” اگر این جرقه آتش سوزی در فاریاب رخ دهد ، شاید هیچ یک از ولایات شمالی در امان نمانند ، زیرا همه مردم دیروز و شب گذشته مسلح بودند.

وی گفت هنوز وقت آن است که هیچ تلفاتی نداشته باشیم ، اما جاده ها در همه مناطق بسته شده و شهر میمنه توسط معترضین محاصره شد و کلیه نهادهای دولتی مسدود شدند. مردم فاریاب بسیار آسیب پذیر هستند و دیگر نباید آسیب ببینند و فدا شوند.

در همین رابطه ، آقای رحمانی تکرار کرد: “من دیروز با حاج رسول و بزرگان فاریاب ملاقات کردم و با شورای امنیت دیدم و صحبت کردم. امروز شورای امنیت با افراد تأثیرگذار کار می کند و انشاالله این مشکل به زودی برطرف خواهد شد. “

گفتنی است که باشندگان فاریاب به مدت یک هفته در اعتراض به معرفی والی جدید این ولایت توسط دولت معترض بودند.

آنها می گویند والی جدید توسط شوراهای مردمی انتخاب نشده است و چون از وضعیت فاریاب اطلاع ندارد ، این برای آنها قابل قبول نیست.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *