پارلمان: رئیس جمهور غنی سلطان جابر شد

[ad_1]

پارلمان: رئیس جمهور غنی سلطان جابر شد

در سالگرد تصویب قانون اساسی ، مجلس نمایندگان می گوید كه رئیس جمهور خود را به یك پادشاه ظالم با بیشترین نقض قانون اساسی تبدیل كرده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ میر میرحمان رحمانی ، رئیس مجلس ، روز چهارشنبه (هفدهم) گفت: “ما در هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی هستیم که گفته می شود از نظر محتوای حقوق اساسی شهروندان در منطقه بی نظیر است.” ) دولت دارد آن را نقض می کند. “

آقای رحمانی ، عدم معرفی کاندیداها در مجلس برای رأی اعتماد ، عدم برگزاری انتخابات شوراهای شهرداری و منطقه ای و منطقه ای ، بی احترامی به اصل تفکیک قوا ، آزادی و ایجاد سلایق ، کاهش امنیت شهروندان ، فساد اداری و کاهش فقر نمونه هایی از نقض قانون اساسی توسط دولت را بخوانید.

وی تأکید کرد: دولت باید به قانون اساسی پایبند باشد و به تعهدات قانونی خود عمل کند ، زیرا اساس و استمرار سیستم به رعایت قانون اساسی بستگی دارد و نباید به خطر بیفتد.

به گفته وی ، طبق گزارش کمیسیون نظارت بر اجرای قانون اساسی ، دولت مرتباً قانون اساسی را نقض کرده است.

وی هشدار داد: “اگر دولت به دیکتاتوری خود ادامه دهد و به تفکیک قوا احترام نگذارد ، کشور به استبداد روی خواهد آورد ؛ سپس این سیستم را سلطنت غیر سلطنتی می نامند”

غلامحسین ناصری ، نماینده دیگر پارلمان ، گفت که هفدهمین سالگرد قانون اساسی قریب الوقوع است ، که طبق یک گزارش دولت ، تقریباً تمام مواد قانون اساسی را نقض کرده است. اما از آنجا که قانون اساسی زبان ندارد ، این تخلفات باید به تسلیت رأی دهندگان و وکلای کشور ابراز شود.

آقای ناصری افزود که با نقض قانون اساسی ، دولت هم دولت و هم مردم را به ورطه فرو برد و شریان های حیاتی اقتصادی و سیاسی و بنیادهای انسانی را زیر پا گذاشته است.

به گفته وی ، این دلیل تبدیل شدن رئیس جمهور و به ویژه رئیس جمهور غنی به یک پادشاه ظالم است که به طور غیرقانونی در ارگ سلطنت می کند.

عبدالقیوم سجادی افزود: حاکمیت قانون و پیروی از قانون از مهمترین منافع ملی افغانستان است ، اگر کسی به قانون احترام نگذارد و اراده شخصی خود برای حاکمیت را بداند ، مطمئناً هرگز قادر به غلبه بر چالش ها نخواهیم بود. ما امیدواریم که همه سیاستمداران “همه قوا ، مجریه ، قوه قضاییه و قانونگذار باید به قانون احترام بگذارند.”

آقای سجادی با اشاره به تفسیر اخیر دادگاه عالی افغانستان در موضوع نظارت پارلمانی ، گفت كه این “تفسیر بسیار واضح نقض آشكار قانون است” و “ما از دیدن چنین تفاسیر پشیمان هستیم كه دولت و قوه مجریه آنها می خواهند پارلمان افغانستان اقدام کند. ” “مشخص کنید کدام عدد و کجا مشاهده می کنیم.”

وی تأکید کرد که خانه ملت باید با مسئولیت پذیری از قانون قانون در کشور محافظت کند.

لازم به ذکر است که قانون اساسی 17 سال پیش پس از سقوط طالبان و تشکیل یک دولت موقت در لویه جرگه در کابل تصویب شد.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *