پارلمان نگران تأخیر در روند صلح است. تفکر مبارزات طالبان تغییر نکرده است

[ad_1]

پارلمان نگران تأخیر در روند صلح است.  تفکر مبارزات طالبان تغییر نکرده است

مجلس نمایندگان با ابراز نگرانی از گفتگوهای صلح ، گفت که تفکر مبارزان طالبان تغییر نکرده و این گروه اعتقادی به صلح ندارند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ میرحمان رحمانی ، رئیس مجلس نمایندگان ، در جلسه مجلس روز دوشنبه (29 ژوئن) گفت که با افزایش خشونت ، هیچ تغییری در تفکر مبارز طالبان ایجاد نشده است.

آقای رحمانی خطاب به طالبان گفت: “ادامه جنگ و خشونت ، جدا از اینکه یک راه حل است ، به مردم غیرنظامی آسیب جدی می رساند و بازنده اصلی مردم عادی جامعه خواهند بود. “دولت تقویت شده است.”

وی گفت مردم افغانستان با نگرانی مذاکرات صلح دوحه را تماشا می کردند. پیچیدگی مذاکرات ، تأخیر در تعیین دستور کار ، عدم تمایل طالبان برای بحث در مورد مواضع مرموز ؛ آمادگی دو کشور برای شروع جنگ های ویرانگر ، عدم اجماع سیاسی داخلی و پراکندگی کمیته راهبری شورای عالی آشتی در صورت عدم وجود یک برنامه ملی برای نجات کشور ، مسیر صلح را دشوار می کند.

وی از جامعه بین المللی خواست تا در طی دو دهه گذشته در کنار مردم و دولت افغانستان بایستد تا دموکراسی ، توسعه سیاسی و اجتماعی را تحکیم بخشد. اکنون ، بیش از هر زمان دیگر ، به گفتگوهای صلح کمک کنید تا به نتیجه مطلوب برسند و از منافع مردم افغانستان در برابر هرگونه مداخله و رقابت قدرت طلبانه در منطقه و کشورهای همسایه و همچنین بازی های سودمند داخلی محافظت کنید.

آقای رحمانی تأکید کرد که مجلس در حال گفتگو به مردم افغانستان در حمایت از گفتگوهای صلح است و خواستار روند گفتگو سریع است و از طالبان خواست که خشونت را کاهش دهند و آتش بس برقرار کنند.

کمال ناصر اصولی ، یکی دیگر از اعضای پارلمان ، گفت که همزمان با آغاز دور دوم مذاکرات صلح ، اختلافات بین طرفداران سیستم جمهوری در حال افزایش است. اما طالبان در صف هستند. دلیل این اختلافات سیاسی این است که سیاستمداران از یک سو شعار ملی گرایی را مطرح می کنند و از سوی دیگر بر منافع شخصی خود تأکید می کنند.

نیلوفر ابراهیمی ، یک قانونگذار دیگر ، افراد در راس سیستم انحصارطلبی را متهم کرد و گفت کسانی که شعار جمهوری را سر می دهند به اصل نظام جمهوری اعتقادی ندارند.

دور دوم مذاکرات صلح در قطر دو هفته است که ادامه دارد. اما دو طرف هنوز در مورد دستور کار مذاکره بحث نکرده اند.

دولت افغانستان همچنین می گوید طالبان به مذاکرات اعتقادی ندارند و در ماه مه منتظرند تا با عقب نشینی نیروهای آمریکایی قدرت را در افغانستان به دست بگیرند.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *