پاسخ عبدالله به دولت موقت: گفتگوهای صلح هنوز وارد دستور کار اصلی نشده است

[ad_1]

پاسخ عبدالله به دولت موقت: گفتگوهای صلح هنوز وارد دستور کار اصلی نشده است

دکتر عبدالله عبدالله ، رئیس شورای عالی آشتی ملی در واکنش به تشکیل دولت موقت در مذاکرات صلح ، گفت که مذاکرات صلح هنوز وارد مرحله جدی برای بحث در مورد دستور کار اصلی نشده است.

به گزارش آژانس جمهوری؛ دکتر عبدالله روز سه شنبه در جلسه ای با تعدادی از فعالان حقوق زنان گفت که زنان نیمی از جامعه هستند و نقش آنها در روند صلح بسیار مهم است.

وی گفت: “حقوق زنان یکی از ارزشهای مشترک ما است و توسط همه تیمهای مذاکره کننده از جمله زنان ، علمای دین و مردان محافظت و محافظت می شود.”

در این جلسه ، فعالان حقوق زنان نظرات خود را در مورد گفتگوهای صلح و پایان جنگ در کشور با رئیس شورای عالی آشتی ملی در میان گذاشتند و افزودند که ما مهارت ها و پرسنل آموزش دیده ای داریم که می توانند نقش مهمی در روند صلح داشته باشند .

آنها از شایعات مربوط به دولت موقت ابراز نگرانی کردند و از رئیس شورای عالی آشتی ملی خواستند تا اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دهد.

با حمایت و قدردانی از تلاش های دولت افغانستان در روند صلح ، فعالان حقوق زنان خواستار همکاری بیشتر بین شورای عالی آشتی ملی برای تأکید بر نقش آنها در روند صلح شدند.

آنها تأکید کردند که صدای شهروندان ، به ویژه زنان ، باید در روند صلح شنیده شود و خواسته های مشروع آنها باید در میز مذاکره مورد بررسی قرار گیرد.

در این دیدار ، دکتر عبدالله گفت که زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند و نقش آنها در روند صلح بسیار مهم است. تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان به اتفاق آرا از حقوق اساسی شهروندان ، به ویژه زنان ، در گفتگوهای صلح دفاع کرده است.

رئیس شورای عالی آشتی ملی گفت که مذاکرات صلح هنوز وارد مرحله جدی بحث در مورد دستور کار اصلی نشده است. اما آنچه مشخص است این است که ما به صلح احتیاج داریم. برای رسیدن به صلح ، باید متحد باشیم. مطمئن باشید هیچ تصمیمی اتخاذ نمی شود که حقوق اساسی شهروندان و نقش آنها در تعیین سرنوشت خود را نادیده بگیرد.

داکتر عبدالله عبدالله تأکید کرد که روند صلح افغانستان ، همراه با مذاکرات ، نیاز به یک تلاش گروهی در جامعه دارد که در آن زنان می توانند نقش برجسته و فعالی داشته باشند.

طالبان اخیراً گفته است در صورت استعفا رئیس جمهور محمد اشرف غنی رئیس جمهور آتش بس را اعلام خواهد کرد. اما رئیس جمهور می گوید که دولت موقت منجر به خونریزی خواهد شد و امرول صالح معاون اول رئیس جمهور گفت که دولت موقت برنامه بدی است.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *