پیام رئیس جمهور به مناسبت سالگرد شهدای یاکاولونگ تمام تلاش ها برای تأمین صلح پایدار صورت می گیرد

[ad_1]

پیام رئیس جمهور به مناسبت سالگرد شهدای یکاولنگ؛  تمام تلاش ها برای تأمین صلح پایدار صورت می گیرد

محمد اشرف غنی رئیس جمهور در پیامی به مناسبت بیستمین سالگرد شهادت 19 شهید جدی در شهرستان یکاولنگ در ولایت بامیان تأکید کرد که وی برای صلح پایدار در کشور تلاش می کند.

به گزارش جام نیوز؛ آقای غنی روز یکشنبه (بیست و یکم جدی) به مناسبت نوزدهمین سالگرد کشتار 19 ساله طالبان در یالیوانگ پیامی فرستاد و گفت که امیدوار است مذاکرات صلح قطر به جنگ در این کشور پایان دهد.

مراسم بیستمین سالگرد شهادت 19 فرد جدی از مردم یاکاولنگ ولایت بامیان با حضور وراث شهدا در مقر کمیسیون حقوق بشر در کابل برگزار شد.

در این مراسم رئیس جمهور غنی ، مشاور ارشد نیروهای امنیتی و دفاعی ، کارشناسان سیاسی ، اساتید دانشگاه ، دانشجویان ، بزرگان و تأثیرگذاران قومی ، علمای دین ، ​​جوانان و وراث شهدای یاکولانگ در کابل حضور داشتند.

استاد ابوالحسین یاسر ، رهبر جنبش متحد اسلامی افغانستان و مشاور ارشد رئیس جمهور ، پیام رئیس جمهور غنی را به مناسبت بیستمین سالگرد شهادت شهدای یکاولنگ قرائت کرد.

در پیام رئیس جمهور غنی به آغاز دور دوم مذاکرات صلح در قطر اشاره شده و ابراز امیدواری شده است که این گفتگوها پایان یک فصل خونین طولانی در این کشور باشد تا مردم افغانستان حادثه یاکولانگ را تکرار نکنند.

آقای غنی تأکید کرد که چنین حوادث نه تنها صدای مردم افغانستان را خاموش کرده ، بلکه پایه های مقاومت در برابر ستیزه جویی را نیز تقویت کرده است.

متن کامل پیام رئیس جمهور:

به نام خدا
مخاطبان گرامی و خانواده معظم شهدا
اسلام ، خدا تو را بیامرزد و برکت دهد!
ما بیستمین سالگرد شهادت نوزده شهید جدی را در سال 1379 در شهرستان یاکاولانگ ، استان بامیان جشن می گیریم ، در حالی که دور دوم گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه قطر آغاز شده است. ما امیدواریم که این مذاکرات به نتیجه ای منجر شود که پایان فصل غم انگیز خشونت ، خونریزی و خاکستر طولانی باشد و در بیشتر موارد شاهد حوادثی مانند شهادت غم انگیز بیش از 300 نفر از هموطنان عزیزمان نخواهیم بود
بله ، در چنین روزی ، گروه طالبان ، که متأسفانه هنوز در مخالفت با جمهوری اسلامی افغانستان و مردم شریف آن است ، فقط به دلیل کینه ، گروهی متشکل از بیش از 300 نفر از افراد شریف و بی دفاع را بدون هیچ جرم و گناهی جمع کرد و آنها دشت ها را به قتل رساندند و به وحشت انداختند کوههای خون سفید با خون عزیزانشان.
واقعه حادثه خونین یاکائولانگ و حوادث مشابه نه تنها صدای عدالت و صلح مردم رنج دیده ما را ساکت نکرد ، بلکه عزم آنها را برای تأمین صلح عادلانه و پایدار و امنیت سبز تقویت کرد.
مراسم بزرگداشت شهدای یاكاولنگ در محلی برگزار می شود كه صدای احترام و حمایت از حقوق بشر در آن قوی است و در گوشه و كنار آن طنین انداز می شود. من انتخاب این مکان را برای برگزاری چنین نشست هدفمند و پرمعنا می دانم زیرا به ویژه در 20 سال گذشته ما شاهد نقض حقوق بشر به طور زنده توسط ناقضان حقوق بشر ، به ویژه طالبان بوده ایم.
در هر صورت ، ما در یک لحظه حساس و حساس از تاریخ کشورمان هستیم. رسالت مذهبی ، بشردوستانه و ملی نامزد ما استفاده از همه امکانات و امکانات برای برقراری صلح و امنیت پایدار و لنگر انداختن این کشتی ویران شده به ساحل است. هدف آن کاهش سطح بحران عمیق و افزایش خشونت و نجات مردم آزاد و مغرور افغانستان از ناآرامی ها و ناآرامی های ناشی از کابوس های جنگ و ناامنی است.
با احترام
محمد اشرف غنی
نخست وزیر جمهوری اسلامی افغانستان

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *