چین ، بازیگر جدید امنیتی در افغانستان؟

[ad_1]

چین ، بازیگر جدید امنیتی در افغانستان؟

ایالات متحده گفته است که دولت چین از جنگجویان در افغانستان برای حمله به نیروهای آمریکایی پشتیبانی مالی می کند.

وب سایت محور ایالات متحده توسط دو مقام آمریکایی نقل شد ، دولت دونالد ترامپ قصد دارد اطلاعات تأیید نشده را ، که شامل اتهاماتی علیه چین در تلاش برای ارائه انگیزه های مالی به بازیگران غیر دولتی در ازای حمله به سربازان آمریکایی است ، از طبقه بندی غیر قابل طبقه بندی انجام دهد. اینجا افغانستان است.

این اتهامات هنگامی مطرح شد که ترامپ 20 روز بعد قدرت را به بایدن واگذار كرد.

ماه هاست که ترامپ تلاش کرده فشار بر چین را افزایش دهد و دست دولت بعدی واشنگتن را برای تعامل با پکن گره بزند.

در اواخر ماه ژوئن ، نیویورک تایمز گزارش داد ، به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریكا ، مسكو به دلیل كشته شدن سربازان آمریكایی در افغانستان به طالبان پاداش داده است.
ترامپ نسبت به این اطلاعات و صحت آن ابراز بی اطلاعی و تردید کرد.

گزارش شده است که اطلاعات ادعا شده تأیید نشده است و احتمالاً براساس گمانه زنی است. اما اصرار ترامپ برای آشکار کردن آن منطقی است و پیام مهمی را به همراه دارد که وی مصمم است تا آخرین روز حضور خود در کاخ سفید برای ابراز خصومت با کشورهایی مانند چین و ایران ، و همچنین در تلاش است راهی پیدا کند. دولت های بعدی ایالات متحده همچنین تعامل سازنده و مهار شده با دو کشور را مختل می کند.

با این وجود ، با وجود فرضیه ترامپ ، آیا چین به جنگجویان و شورشیان در افغانستان کمک مالی یا تسلیحاتی می کند؟

همانطور که درباره اطلاعات ادعایی دولت ایالات متحده در این زمینه اطمینان وجود ندارد ، در مورد دخالت مستقیم چین در درگیری های نظامی و امنیتی در افغانستان نیز نمی توان اطمینان داشت. اخیراً ، رسانه های هندی از دستگیری 10 جاسوس چینی در کابل با سلاح ، مهمات ، مواد منفجره و مواد بیهوشی خبر دادند و ادعا کردند که امرالله صالح ؛ معاون اول رئیس جمهور از چین عذرخواهی کرد و هشدار داد که در غیر این صورت تحقیقات کابل ادامه خواهد یافت.

با این حال ، طرح این دو موضوع ، با فاصله چند روز ، یکی از دو سوال مهم را منعکس می کند: یا ایالات متحده و متحدانش به عمد در حال ایجاد یک فضای تبلیغاتی ضدچینی در منطقه هستند ، که بر اساس آن راه هایی وجود دارد که می تواند ظهور سریع چین را به عنوان یک کشور تأثیرگذار تغییر دهد. بازیگر معادلات امنیتی و سیاسی منطقه و جهان یا آنچه فاش شده است ، بخشی از سیاست مخفی چین در گسترش نفوذ و تسلط خود به عنوان ابرقدرت آینده در مراکز مهم بحران جهان است. این شامل افغانستان نیز می شود.

هر یک از این فرضیات به ضرر افغانستان صادق است. زیرا در حالت اول ، ایالات متحده ، با سرزنش زنان و تبلیغات پاششی ، افغانستان را به میدان نبرد جدید خود با چین تبدیل خواهد كرد و بدین ترتیب هزینه رقابت استراتژیك بین دو ابرقدرت برای رهبری آینده جهان بار دیگر توسط مردم افغانستان پرداخت می شود. و در حالت دوم ، در حالی که هنوز سایه سلطه و هژمونی آمریکا بر افغانستان و بلوک غرب بر افغانستان مسلط است ، نیروهای جدیدی مانند چین به عنوان یک بازیکن جدید وارد بازی می شوند تا انتقال از بحران به جنگ سخت تر و قدرت و استراتژیک تقابل ابرقدرتها در افغانستان ادامه خواهد یافت.

روابط استراتژیک چین با پاکستان ، خصومت با هند و رقابت آشکار با ایالات متحده و ناتو را می توان به این موارد اضافه کرد. به این ترتیب ، افغانستان باید بهای زیادی را برای موقعیت استراتژیک خود در تقابل بلندپروازانه بین ابرقدرت های شرق و غرب بپردازد و این بار خود را برای یک مقابله طولانی مدت بین چین و ایالات متحده آماده کند.

محمدرضا امینی جمهوری است

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *