فیلم نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی چیست و طرز استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است ؟

کاپ قاعدگی چیست ؟

در سال 2017، تخمین زده می شود که حدود 1.9 میلیارد زن در سراسر جهان قاعدگی خواهند داشت.  چرخه قاعدگی یا پریود شدن زنان بسیار طبیعی و نشانه سلامت باروری آنها است، اما صحبت در مورد آن موضوعی تابو محسوب می شد. برخی از زنان این را موضوعی محرمانه برای خود می دانند. آنها تصور وقوع آن را با علم به اجتناب ناپذیر بودن آن می پذیرند، اما بدون جلب توجه به آن.

برای دیگران، زمان تغییر می کند. ما وارد دورانی شده ایم که صحبت از نوسانات چرخه قاعدگی به یک “هنجار اجتماعی” تبدیل شده است. بنابراین، این با تمایل و تمایل زنان به صحبت در مورد محصولات بهداشتی مختلف موجود همراه است. برای آشنایی با جایگزین های نوار بهداشتی و تامپون. در میان این جایگزین ها، کاپ قاعدگی را می یابیم.

 

کاپ قاعدگی وسیله ای انعطاف پذیر است که زنان در طول سیکل قاعدگی خود برای جمع آوری خون در داخل واژن قرار می دهد. ما دو نوع از آن را پیدا می کنیم: یک کاپ زنگ مانند که در پایین واژن قرار می گیرد و یک کاپ صاف که زیر دهانه رحم قرار می گیرد . کاپ قاعدگی 10 تا 38 میلی لیتر خون دارد و بسته به شدت سیکل قاعدگی باید هر 4 تا 12 ساعت یکبار تخلیه شود. کاپ های قاعدگی معمولا از سیلیکون، لاستیک، لاتکس یا پلیمر انعطاف پذیر با درجه پزشکی ساخته می شوند. که در مقاله برگرفته شده از سایت همسرتایم به آن می پردازیم.

 

 

کاپ قاعدگی برای دوشیزگان

آیا کاپ قاعدگی باعث پاره شدن پرده بکارت می شود ؟ دختران مجردی که هنوز رابطه جنسی نداشته اند بهتر است که از نوارها و پدهای بهداشتی استفاده کنند چرا که جسم خارجی به اندازه دو بند انگشت می تواند باعث پارگی بکارت شود.

کاپ قاعدگی برای دختران

توصیه می شود کاپ قاعدگی برای باکره ها استفاده نشود.

 

 

انواع کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی یک محصول بهداشتی سیلیکونی است که خون قاعدگی را تا 12 ساعت جمع آوری می کند و این کاپ در اندازه های مختلفی برای خانم ها عرضه می شود.

وسیله ای راحت است که باعث ایجاد بو نمی شود و با آن می توان تمام فعالیت ها مانند شنا در دوران قاعدگی را انجام داد و عمر آن ممکن است به ده سال برسد.

 

 

دستشویی رفتن با کاپ قاعدگی

چون کاپ وارد واژن می شود ارتباطی به مجرای ادرار ندارد و دستشویی رفتن با کاپ قاعدگی مشکلی ایجاد نمی کند.

 

 

نوار بهداشتی و تامپون چه شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند؟

یک متاآنالیز در مقیاس بزرگ به استفاده از کاپ قائدگی ، میزان نشت ناشی از کاپ های قاعدگی و همچنین تحمل، در دسترس بودن و ایمنی آنها برای استفاده پرداخت. این تجزیه و تحلیل 43 مطالعه را با 3319 زن مقایسه کرد. از مهم ترین نتایجی که به دست آمد، اشاره می کنیم:

خطر نشت از کاپ های قاعدگی یکسان یا کمتر از نوار بهداشتی و تامپون های غیر قابل استفاده مجدد است.

کاپ های قاعدگی به دهانه رحم یا واژن آسیبی نمی رساند . موقعیت اشتباه کاپ ممکن است باعث ناراحتی یا درد شود.

استفاده از کاپ قاعدگی در مقایسه با سایر محصولات بهداشتی خطر عفونت را افزایش نمی دهد. با این حال، شواهد زیادی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد که سد مکش ایجاد شده به کاهش رشد انواع مختلف باکتری کمک می کند.

کاهش خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS).

 

کاپ قاعدگی چیه

آنچه شگفت آور است این است که کاپ های قاعدگی از دهه 1930 در بازار وجود داشته است. اما تنها حدود 5 سال پیش شروع به افزایش تقاضا کرد. دلیل این امر چیست؟ در واقع، امروزه زنان برخی از دلایلی را که آنها را وادار به استفاده از کاپ های قاعدگی کرده است، برشمردند، از جمله:

 

خرید کاپ قاعدگی :

کاپ قائدگی می تواند نسبتا گران باشد. در واقع، برخی از داده‌ها نشان می‌دهد که یک زن به طور متوسط ​​سالانه بین 50 تا 150 دلار برای محصولات بهداشتی جنسی خود خرج می‌کند که در ایران بین 500 تا یک میلیون تومان متفاوت است. در عوض، زنان در هنگام استفاده از کاپ های قاعدگی پول زیادی را پس انداز می کنند، زیرا این کاپ ها تا 10 سال اعتبار دارند. خرید اکثر آنها در ابتدا بین 20 تا 40 دلار هزینه دارد و در ایران این رقم بین 200 تا 600 هزارتومان متفاوت است برای تهیه کاپ قاعدگی.

پایداری . این لیوان‌ها خون بیشتری نسبت به تامپون یا تامپون در خود جای می‌دهند، به این معنی که باید دفعات کمتری تعویض/خالی شوند . نحوه استفاده از کاپ قاعدگی نیز آسان است که در سایت همسرتایم به آن اشاره شده است.

سازگار با محیط زیست . یک کاپ قاعدگی را می توان به مدت 10 سال استفاده کرد، بنابراین این کاپ ها مانند محصولات بهداشتی غیرقابل استفاده مجدد دفن نمی شوند.

مواد اولیه ساخت کاپ قاعدگی . کاپ های قاعدگی از مواد ضد حساسیت ساخته شده اند و به ندرت باعث واکنش های آلرژیک می شوند. برخلاف تامپون، هیچ خطری برای رسوب الیاف کاپ قاعدگی در داخل واژن وجود ندارد و تا به امروز هیچ رابطه ای بین کاپ قاعدگی و سندرم شوک سمی (TSS) شناسایی نشده است.

برای اکثر خانم ها در دوران قاعدگی مناسب است . کاپ های قاعدگی در اندازه های مختلف موجود است، به این معنی که برای خانم هایی با پریودهای سنگین یا سبک مناسب است. همچنین می توان از آن قبل و بعد از زایمان استفاده کرد. زنانی که دارای شکل یا قرارگیری رحم غیر طبیعی هستند ممکن است در استفاده از کاپ های قاعدگی مشکل داشته باشند.

کاپ قاعدگی برای دختران باکره مطلقاً جایز نیست. باعث پاره شدن پرده بکارت می شود و دختران باکرگی خود را از دست می دهند.

 

 

هنگام استفاده از کاپ قاعدگی، استفاده از کاپ قاعدگی با اندازه و نرمی مناسب برای واژن ضروری است. هنگام قرار دادن ظرف، هوا نباید داخل واژن پر شود. اگر چنین احساسی دارید، احتمالاً از یک کاپ قاعدگی بزرگ یا سخت استفاده می کنید.

کاپ قاعدگی را باید در آب جوش در قابلمه به مدت 5 دقیقه بجوشانید و قبل از اولین استفاده بعد از شروع قاعدگی با حوله تمیز تمیز کنید.

استفاده از آب تمیز هنگام تمیز کردن کاپ قاعدگی مهم است. توصیه می شود در صورت عدم استفاده از آب تمیز، ظرف یدکی ضدعفونی شده همراه خود داشته باشید. آب لوله کشی مضر است زیرا می تواند باعث رشد باکتری شود. به همین دلیل، بهداشت کاپ های قاعدگی که در واژن قرار می گیرد بسیار مهم است.

کاپ قاعدگی را باید در آب جوش بجوشانند و پس از پایان قاعدگی ضدعفونی کنند.

 

 

آیا نکات منفی درباره کاپ قاعدگی  وجود دارد؟

از عمده ترین مشکلاتی که خانم ها هنگام استفاده از کاپ های قاعدگی با آن مواجه می شوند، اشاره می کنیم: بهم ریختگی ناشی از تخلیه این کاپ ها، اما نیاز به مراقبت خاصی دارد. اکثر سازندگان این کاپ ها عقیم سازی آن ها را در بین دوره های قاعدگی توصیه می کنند که ممکن است برای برخی از خانم ها ناراحت کننده باشد.

علاوه بر این، برخی از زنان ممکن است نیاز به زمان معینی برای سازگاری با کاپ های قاعدگی داشته باشند و همچنین باید در استفاده از آن ها آموزش ببینند تا با گذاشتن آنها در واژن احساس راحتی کنند

 

 

حکم شرعی استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ قاعدگی به عنوان یک محصول برای دوران پریود زنان استفاده می شود و از نظر شرعی استفاده از کاپ قاعدگی مشکلی ندارد.

 

برگرفته شده از سایت :

healthline

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *