کنفرانس علمای جهان اسلام برای صلح در افغانستان به زودی برگزار می شود

[ad_1]

کنفرانس علمای جهان اسلام برای صلح در افغانستان به زودی برگزار می شود

شیخ دکتر محمد بن عبدالکریم آل عیسی ، مسئول روابط جهان اسلام ، در دیدار با وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر گفت که به زودی میزبان کنفرانس دانشمندان جهان اسلام برای صلح در افغانستان خواهد بود.

به گزارش آژانس جمهوری؛ حنیف اتمر وزیر امور خارجه که در عربستان سعودی به سر می برد ، در ریاض با شیخ دکتر محمد بن عبدالکریم آل عیسی ، مسئول روابط جهان اسلام و یکی از مشهورترین اندیشمندان جهان اسلام دیدار کرد.

وزارت امور خارجه گفت که دو کشور گفتگوهای جامعی در مورد وضعیت فعلی افغانستان ، به ویژه در مورد نقش علما و مراجع دینی در جهان اسلام در پایان دادن به خونریزی و تأمین صلح در افغانستان و مبارزه با افراط گرایی و تروریسم انجام داده اند.

آقای اتمر در مورد ابعاد جهانی و تهدیدآمیز جنگ در افغانستان صحبت کرد و فعالیت ها و برنامه های گروه های افراطی و تروریستی فراملی و فرامنطقه ای در افغانستان و منطقه را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه به جنایات هولناک در افغانستان اشاره کرد که نه تنها با اعتقادات و آموزه های اسلامی مغایرت دارد ، بلکه با هیچ دینی سازگار نیست.

وی گفت: افراط گرایان از کشورها و سازمان های مختلف برای پیگیری اهداف خاص ، افغانستان را به منطقه ای نظامی تبدیل کرده اند و نجات افغانستان از جنگ فعلی در واقع به معنای نجات جهان اسلام و جامعه بشری از خطر رو به رشد افراط گرایی خشن و تروریسم جهانی است.

وی گفت: “از طریق روند صلح ، ما می خواهیم طالبان از سایر گروههای افراطی خارجی در منطقه جدا شوند و به زندگی مسالمت آمیز و سیاسی در كشورشان بازگردند.” وی در این راستا خواستار همکاری جهان اسلام به ویژه روابط جهان اسلام شد.

شیخ العیسی گفت که جنایت و تروریسم در اسلام جایی ندارد و نباید اقدامات جنایتکارانه و تروریستی را به اسلام نسبت داد.

وی گفت: “ما مسئولیت خود را كمك به پایان دادن به جنگ و تأمین صلح در افغانستان می دانیم.” شیخ عیسی وعده داده است که در آینده ای نزدیک ، سازمان جهانی جهان اسلام ، مطابق با تعهد قبلی خود ، متفکران ، دانشمندان و مفتیان تأثیرگذار جهان اسلام را در یک کنفرانس بزرگ و تاریخی گرد هم آورده و از منظر مذهبی به دنبال راه حل اصلی برای بحران افغانستان خواهد بود. من این کار را خواهم کرد

رئیس روابط جهان اسلام گفت که نتیجه این کنفرانس باید تاریخی و تعیین کننده باشد.

وی افزود که برای پیگیری نتایج و اجرای تصمیمات کنفرانس راه حلی پیدا خواهد شد و به همین منظور ما از طالبان برای اطمینان از مشارکت عمومی در این کنفرانس بزرگ دعوت می کنیم.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *