گروه های حقوق بشری از سرنوشت خلبانان افغان در ازبکستان ابراز نگرانی می کنند

[ad_1]

گروه های حقوق بشری از سرنوشت خلبانان افغان در ازبکستان ابراز نگرانی می کنند

گروه های حقوق بشری ابراز نگرانی کرده اند که ازبکستان صدها نظامی افغان را که ماه گذشته با ده ها هواپیمای نظامی از کشور خارج شده بودند ، اخراج کرده است.

به گزارش جمهور نیوز ؛ هیو ویلیامسون ، مدیر دیده بان حقوق بشر در اروپا و آسیای میانه می گوید تاشکند نباید نیروهای افغان را که تحت هیچ شرایطی در این کشور پناه گرفته اند به زور بازگرداند.

او گفت که اگر مجبور شوند به افغانستان بازگردند ممکن است با شکنجه و حتی مرگ روبرو شوند.

جنیفر مرتازاشویلی ، مدیر مدیریت و بازاریابی دانشگاه پیتسبورگ ، از واشنگتن خواسته است تا به خلبانان افغان در ایالات متحده پناهندگی دهد.

مرتضاشویلی گفت که پیش از به دست گرفتن کنترل طالبان بر افغانستان ، متخصصان آموزش دیده توسط آمریکا تهدید به مرگ شدند.

گفته می شود 585 سرباز افغان و خانواده های آنها تنها 22 ساعت قبل از سقوط کابل به دست طالبان ، با 22 هواپیما و 24 هلیکوپتر به ازبکستان فرار کردند.

هواپیماهای جنگی ازبک آنها را ردیابی کرده و همه را مجبور به فرود در فرودگاه بین المللی کردند.

گفته می شود دو هواپیمای ازبکستانی با سه هواپیمای افغان در هوا برخورد کرده و لاشه هواپیما در شهر شیرآباد در منطقه سرهاندریا ازبکستان سقوط کرده است. اما همه خلبانان با ناوچه ها به سلامت فرود آمدند و گزارشی از تلفات احتمالی در دست نیست.

با توجه به روابط پیچیده ازبکستان با طالبان ، مشخص نیست که آیا نیروهای افغان در تاشکند ، از جمله خلبانان ، پناهندگی خواهند کرد ، آنها را به افغانستان می فرستند یا آنها را به کشور ثالث تحویل می دهند.

مقامات ازبک هنوز در مورد سرنوشت خلبانان و نیروهای افغان اظهار نظری نکرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأیید کرد که پرسنل و هواپیماهای نظامی افغان در پناهگاهی امن در ازبکستان مستقر شده اند و واشنگتن با مقامات ازبکستان در تماس بوده است.

مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک (CSIS) با استناد به تصاویر ماهواره ای گزارش داد که ده ها هواپیمای نظامی افغان در فرودگاه بین المللی طارمک در ازبکستان مشاهده شده است. این تصویر ماهواره ای در 16 اوت 2021 گرفته شده است.

به گفته مرکز ، هواپیماهایی که در این تصویر دیده می شود شامل E-209 Super Tucano ، C-208 ، MI-25 و بالگرد YVAM-60 است.

خبرگزاری جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *