گزارش تکان دهنده از فاجعه با طاهر؛ 48 نفر از اعضای یگان ویژه پلیس در خواب کشته شدند

[ad_1]

گزارش تکان دهنده از فاجعه با طاهر؛  48 نفر از اعضای یگان ویژه پلیس در خواب کشته شدند

کمیته امنیت داخلی پارلمان از موارد قتل سربازان پلیس در ولایت تخار و ربودن یک خردسال به نام عبدالرئوف به سالن مجمع عمومی در بلخ گزارش می دهد.

به گزارش آژانس جمهوری؛ کمیته امنیت میهن ، که گزارش خود را به جلسه امروز پارلمان در روز چهارشنبه (17 ژانویه) ارائه کرد ، گفت که حادثه تخار ناشی از عدم هماهنگی بین واحدها ، از جمله عملیات و سهل انگاری است.

این حادثه که در تاریخ 30 میزان در ولسوالی بهارک طاهر رخ داد باعث کشته شدن 48 افسر پلیس در عملیات پاکسازی طالبان و کشته شدن آنها شد.

بر اساس گزارش کمیته امنیت داخلی مجلس ، این حمله در نتیجه سهل انگاری این نیروها انجام شده و بیشتر سربازان در خواب کشته شده اند و حتی نمی توانند سر خود را از تخت (چریک ها) بیرون آورند.

این گزارش می افزاید که علت اصلی فاجعه ناآگاهی اطلاعاتی است. در همان شب ، مالیات بر ارزش افزوده به نیروهای درگیر در عملیات اطلاع داد که تعدادی از مردم دشمن قصد حمله غیرمنتظره را دارند ، اما نیروها گزارش را نادیده گرفتند و وقتی همه خواب بودند ، حمله صورت گرفت.

در این گزارش همچنین آمده است كه ممكن است سربازان مسموم شده باشند زیرا آنها پس از درگیری های اولیه از خواب بیدار نشده اند و نتوانسته اند از خود دفاع كنند و همه به شهادت رسیده اند. تنها تانک فرمانده امنیتی با زخم از منطقه خارج شد که آن نیز کشته شد و سایر تانکهای موجود در یک خط بدون حرکت به نقاط استراتژیک شلیک شدند.

گفته می شود این نیروها در یک حیاط متعلق به اعضای خانواده رهبر طالبان مستقر شده اند. بنابراین ممکن است مسموم شوند و هر زمان وضعیت این نیروها گزارش شود.

کمیسیون همچنین احتمال عدم هماهنگی بین پلیس و کماندوها را از دیگر عوامل این حادثه عنوان کرده است. براساس این گزارش ، واحد کماندوها در این حادثه کمکی نکردند. در حالی که یکی از افسران کماندو صدای طالبان را در محبر می شنود که می گوید آنها به محل زندگی یک واحد ویژه پلیس حمله می کنند. اما هیچ کاری توسط تکاورها انجام نشده است.

این گزارش همچنین اضافه می کند که کوردنات برای کمک هوایی ارائه شده است. اما کمک های هوایی هم نرسیده است.

این گزارش دخالت شورشیان محلی ، حضور افراد مسلح غیرمسئول و قیام های مردمی استبداد برای تشدید ناامنی در تخار را متهم می کند و از دولت می خواهد که بین نیروهای رژیم و حامی دولت تفاوت قائل شود.

این گزارش همچنین تأکید می کند که مردم طهار از فصل جنگ آینده بسیار نگران هستند و اگر به آن توجه نشود ، احتمال سقوط این استان در بهار سال آینده وجود دارد.

این گزارش نشان می دهد آژانس های امنیتی تحقیق عمیقی را انجام می دهند و کسانی را که از این حمله چشم پوشی کرده اند به محاکمه کشانده اند.

در گزارش جداگانه ای ، هیئت پارلمانی همچنین از ربودن کودک خودخوانده عبدالرئوف در بلخ گزارش داد.

بر اساس این گزارش ، به دستور هیئت پارلمانی ، کلیه متهمان خانواده عبدالرئوف توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفتند.

قبل از آن ، برخی از افراد قوی محلی موانع ایجاد کرده بودند. به عنوان مثال ، شخصی به نام سلام بای از دستگیری شخصی به نام ضمیر جلوگیری کرد که توسط خانواده عبدالرئوف به آدم ربایی متهم شد.

در این گزارش آمده است: “آدم ربایان از فن آوری پیشرفته استفاده می کنند ، که در برخی موارد نشان می دهد آنها را در خارج از کشور ردیابی می کنند ؛ اما حدود 9 نفر دستگیر شده اند.”

براساس این گزارش ، پلیس بلک گفت که آنها 19 عملیات آدم ربایی را انجام داده اند. اما وی اخیراً در تلاش مشترک با وزارت کشور سرنخی پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش ، آدم ربایان افراد غیرمسئولی هستند که 154 پایگاه در مناطق مختلف بلخ دارند و در بسیاری از جنایات دست دارند.

با این حال ، شواهد جدید امیدواری را برای دستگیری و آزادی عبد الرئوف ربوده شده به زودی فراهم کرده است.

گفتنی است که اندکی پس از ربودن عبدالرئوف ، موجی از اعتراض و تحصن در بلخ آغاز شد و شهروندان ترکمن در بلخ گفتند که تنها 17 فرزند آنها ربوده شده و در ازای دریافت پول آنها را ترک کرده اند.

با این حال ، میرحمان رحمانی گفت که این دو گزارش به طور رسمی از طریق شورای اداری پارلمان برای بررسی و پیگیری بیشتر به ارگان های مربوطه ارسال می شود.

عبدالله امینی – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *