گزینه های مهار ترامپ ؛ از اخراج تا محرومیت دائمی

[ad_1]

گزینه های مهار ترامپ ؛  از اخراج تا محرومیت دائمی

دموکرات ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده لایحه استیضاح دونالد ترامپ را 9 روز قبل از پایان ریاست جمهوری وی رسماً به کنگره ارائه دادند.

این لایحه آقای ترامپ را به “تشویق به شورش ها” متهم می کند و می گوید که وی فعالانه طرفداران خود را به استفاده از خشونت در هنگام حمله به ساختمان کنگره تشویق می کند.

این بخش از لایحه استیضاح به چندین مورد از ادعاهای آقای ترامپ ، از جمله “دزدیده شدن” وی از انتخابات و اصرار به پیروزی چشمگیر ، پرداخته است.

در جلسه روز دوشنبه ، دموکرات ها ابتدا لایحه ای را مطرح کردند که در صورت تصویب ، توسط مایک پنس تصویب شد. معاون آقای ترامپ می خواست با تشکیل جلسه هیئت دولت و رأی دادن به اصلاحیه 25 ، تصمیم به برکناری وی بگیرد.

اجرای این اصلاحیه به اجماع کنگره نیاز دارد. اما جمهوری خواهان جلوی این معبر را گرفتند و آقای پنس مخالفت کرد.

تلاش ها برای اخراج ترامپ از کاخ سفید در روزهای باقی مانده غیرواقعی است و علیرغم حمایت تعدادی از چهره های برجسته جمهوری خواه ، بعید به نظر می رسد تلاش ها به نتیجه برسد. نانسی پلوسی اما رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و سومین مرد قدرتمند در سلسله مراتب قدرت در سیستم سیاسی آمریکا که از چهار سال گذشته منتقد سرسخت ترامپ بوده و بارها در موضوعات مختلف طرف او بوده و حتی توانسته است تحت تأثیر قرار دهد. . وی اکنون رهبری حرکت سیاسی علیه ترامپ در دولت آمریکا را بر عهده دارد و ترامپ را “دیوانه” و “خطرناک” خواند و گفت که ماندن وی حتی برای یک روز در کاخ سفید برای آمریکا مضر و خطرناک است و وی باید هرچه سریعتر قدرت را ترک کند. به زودی.

خانم پلوسی چنان نگران خطر ترامپ است که در روزهای اخیر حتی با یک مقام نظامی مقتدر آمریکایی در مورد خطر دستیابی ترامپ به کدهای هسته ای و قدرت وی برای دستور حمله هسته ای صحبت کرده است.

با این حال ، حتی خود خانم پلوسی نیز می داند که استیضاح و برکناری ترامپ از مجلس سنا ، که هم اکنون در دست جمهوری خواهان است ، شکست خواهد خورد. بنابراین او اقدامات بلندمدت تری را برنامه ریزی خواهد کرد.

اعتقاد بر این است که طرح استیضاح ترامپ 100 روز پس از روی کار آمدن بایدن ، پس از تصویب در مجلس نمایندگان آمریکا ، به سنای آمریکا ارائه شده است. دو دلیل مهم برای این تصمیم وجود دارد: یکی اینکه بایدن از طرح استیضاح ترامپ خواسته است تا معرفی و تحلیف کابینه خود را به تأخیر نیندازد ، بنابراین برنامه های اصلی و اولویت های اصلی او را در 100 مورد برتر نقض می کند. اولین روز ریاست جمهوری بنابراین رئیس جمهور منتخب ایالات متحده درخواست کرد طرح استیضاح به آن تاریخ موکول شود.

نکته دوم احتمال شکست طرح استیضاح ترامپ در سنا است. با این حال ، پس از حمله افراط گرایان به ترامپ علیه پایتخت آمریکا و اشغال این مرکز مهم ، بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه ، از جمله لیندسی گراهام ، که سالها به ترامپ نزدیک بود ، حمایت خود را پس گرفته و او را توجیه کردند و حتی تعدادی خواستار استعفا یا برکناری وی شدند. اما به نظر نمی رسد تعداد جمهوری خواهان مورد نیاز برای رای دادن به استیضاح ترامپ کافی باشد؛ زیرا استیضاح و برکناری رئیس جمهور جمهوری برای اعتبار این حزب خوب نیست و در روند انتخابات آینده برای آن بسیار مضر خواهد بود.

بنابراین ، نانسی پلوسی ترجیح می دهد پیشنهاد استیضاح ترامپ را 100 روز پس از به قدرت رسیدن بایدن به مجلس سنا ارجاع دهد ، به طوری که با روی کار آمدن دو سناتور دموکرات از جورجیا که اخیراً توسط رقبای جمهوری خواه خود شکست یافته اند ، اکثریت جمهوری خواه این مجلس این باید شکسته شود و دموکرات ها باید به سادگی لایحه استیضاح را تصویب کنند و با تصویب آن ترامپ از حقوق و امتیازات ویژه رئیس جمهور سابق و مهمتر از آن از حق شرکت برای همیشه در انتخابات و فعالیت های سیاسی محروم خواهد شد. او چهارچوب دولت را از دست داد.

در این صورت ، ترامپ آینده ای تاریک را انتظار دارد و احتمالاً آخرین روزهای وقت خود را در کاخ سفید با ناامیدی و کینه ناشی از سقوط و شهرت سپری خواهد کرد. به محض خروج از قدرت ، انتظار می رود چندین پرونده قضایی علیه وی تشکیل شود ، این بدان معناست که با توجه به سابقه فاجعه باران مشخص نیست چه سرنوشت رقت انگیزی در انتظار قدرتمندترین مرد جهان در چهار سال گذشته است. .

محمدرضا امینی – جمهوری

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *