TIFA: انتخابات صلح را تهدید می کند

[ad_1]

TIFA: انتخابات صلح را تهدید می کند

بنیاد انتخابات شفاف در افغانستان (TIFA) زمینه های برگزاری انتخابات در سال 1400 را مساعدتر نمی داند و تأکید می کند که برگزاری انتخابات احتمال صلح در افغانستان را تهدید می کند.

به گزارش آژانس جمهوری؛ تیفا روز دوشنبه در بیانیه ای گفت: “تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات (IEC) و دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات در سال 1400 تکان دهنده و نگران کننده است.”

در این بیانیه آمده است: “کمیسیون مستقل انتخابات (IEC) و دولت افغانستان تصمیم به برگزاری چندین انتخابات در سال 1400 گرفتند ، در حالی که شرایط نامساعد بود زیرا ما در یک وضعیت امنیتی دشوار قرار داشتیم و حتی شهروندان در پایتخت و مراکز شهری نیز از امنیت برخوردار بودند.” بیانیه TIFA. “آنها هیچ اقوامی ندارند ؛ هیچ بودجه انتخاباتی برای اجازه دادن به انتخابات وجود ندارد و هنوز از چه منابعی مشخص نیست.”

در این بیانیه افزود: “با توجه به اینکه انتخابات گذشته ما انتخابات ناموفق و تقلبی بود ، اصلاحات عمیق و اساسی صورت نگرفته است. از سوی دیگر ، فضای تحریک برای ساختارهای سیاسی مطلوب نیست و مشارکت واقعی آنها غیرممکن است. “زنان در طول انتخابات همیشه با چالش های زیادی روبرو بوده اند و اکنون شرایط مشارکت واقعی زنان در انتخابات آینده غیرممکن تلقی شده است.”

TIFA گفت که چالش های کمیسیون مستقل انتخابات و تصمیم دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات سال آینده برای دموکراسی و دستاوردهای 20 ساله آن و آینده افغانستان تکان دهنده و نگران کننده است.

این مقاله می گوید که پایه های صلح امروز در افغانستان ایجاد شده است ، اما دولت افغانستان نباید علیرغم راهبردهای موفقیت آمیز و اندازه گیری دقیق صلح جهانی و حفظ 20 سال موفقیت ، درگیر نگرانی های شخصی و سلیقه ای باشد. به عنوان “این می تواند دستاوردهای چندین ساله و احتمال صلح در افغانستان را به خطر بیندازد.”

TIFA توصیه می کند که کمیسیون مستقل انتخابات از اصلاحات انتخاباتی ، با در نظر گرفتن آموزه های آموخته شده از انتخابات قبلی ، در ساختار و چارچوب قانونی انتخابات استفاده کند و یافته های نظارت آنها شامل یک برنامه تعدیل است.

در این بیانیه آمده است: “با افزایش ناامنی و کشتار افراد برجسته در جامعه روز به روز ، و انتخابات فرصتی بزرگ برای فعالیت سیاسی و مشارکت عمومی است ، امنیت انتخابات یکی از اولویت های اصلی انتخابات شفاف و فراگیر است.” بیانیه TIFA. “دولت افغانستان باید یک برنامه امنیتی واقع بینانه برای انتخابات پیش رو تهیه کند و اول از همه ، امروز امنیت شهروندان را تأمین کند و سپس برنامه های امنیتی خود را برای انتخابات ارائه دهد.”

در آن بیانیه ، مقامات TIFA تأکید کردند که موضوع فساد در انتخابات گذشته ، به ویژه هدر رفتن پول انتخابات ، مانند عدم پرداخت حقوق برخی از کارمندان و هزینه های غیرضروری لجستیکی ، یکی از بحث برانگیزترین موضوعات قبل از انتخابات بود. کمیسیون باید در قبال جزئیات هزینه های انتخابات گذشته مسئولیت داشته باشد و سازوکار روشنی را برای مصرف بودجه در انتخابات آینده نشان دهد.

این بیانیه می افزاید: “رهبران و مقامات باید دیدگاه استراتژیک و مثبتی از یک افغانستان دموکراتیک ، آزاد و مستقل داشته باشند تا هیچ مانعی مانع دستاوردهای 20 ساله نشود. دولت افغانستان برنامه های خود را مدیون ارزش های ملی و منافع افغانستان “. “سازماندهی و مسئولیت همه چالشهای ملی را بر عهده بگیرید.”

در همین حال ، رئیس جمهور محمد اشرف غنی روز گذشته ، در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون انتخابات ، گفت که امکانات برای انتخابات شورای ولایتی و ولسوالی ها و انتخابات پارلمانی در غزنی فراهم می شود.

پیش از این ، کمیسیون انتخابات اعلام کرده بود که خود را برای انتخابات پارلمانی در غزنی و انتخابات شورای ولایتی ، ولسوالی ها و شهرداری ها در سال 1400 آماده می کند.

به گفته کمیسیون انتخابات ، تاریخ انتخابات در غزنی 21 می 1400 تعیین شد و زمان برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی ، ولسوالی ها و شهرداری ها در سال 1400 اعلام شد.

آژانس جمهوری – کابل

[ad_2]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *